Platyrhinus resinosus - širokonosec pryskyřičný

11. 10. 2010 vytvořil

Platyrhinus resinosus (Scopoli, 1763) - širokonosec pryskyřičný  

Syn.: Anthribus ater Geoffroy, 1762; Anthribus latirostris Fabricius, 1792; Curculio resinosus Scopoli, 1763; Platyrhinus costirostris Clairville, 1798; Silpha flavifrons Fuessly, 1775; Silpha oblongus Sulzer, 1776  

Čeleď: Anthribidae - větevníčkovití  

Status: NT

 

Popis: Velikost těla 8-15 mm, tělo válcovité z vrchní strany zploštělé. Zbarvení matně černavé. Nosec, hlava, báze krovek a konec krovek s hustě žlutavými a špinavě bílými chloupky. Nohy jsou černé, holeně s dvěma světlými proužky. Tykadla jsou krátká.

 

Rozšíření: Evropa, severně až po polární kruh. Sibiř, Kavkaz, Malá Asie a severní Afrika.

 

V ČR v přirozených listnatých lesích od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: S dospělci i larvami se setkáme na listnáčích, které jsou napadené houbami, jedná se především o buk lesní (Fagus sylvatica). Z dalších uváděných živných listnáčů např.: olše (Alnus spp.), bříza (Betula spp.), dub (Quercus spp.) a jasan (Fraxinus spp.). Larvy i dospělci jsou vázaní na houby, které prorůstají rozkládajícím se dřevem, jedná se o spálenky (Ustulina spp.), sazovky (Daldinia spp.) a kornatky (Peniophora spp.). Larvy žijí ve dřevě, kde vrtají chodbičky těsně pod kůrou. S dospělci se setkáme na padlých stromech nebo na pařezech, dospělci se aktivně pohybují po dřevě nebo jsou schovaní pod kůrou.

 

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu uveden jako témeř ohrožený (NT). Potencionálně ohrožený druh, který se vyskytuje v přirozených nebo polopřirozených lesích. K přežívání druhu je nutné  na stanovištích ponechávat dřevní hmotu a staré stromy.

 

   

 

Literatura:

 

Strejček J. (1991): Brouci čeledi Bruchidae, Urodonitidae a Anthribidae - Určovací klíče. Academia.