Plagionotus detritus - tesařík dubinový

29. 8. 2009 vytvořil Filip Trnka

Plagionotus detritus (Linnaeus, 1758) - tesařík dubinový

Syn.: Callidium convertinii Petagna, 1819; Clytus detritus (Linnaeus) Boheman, 1850; Stenocorus brabantinus Voet, 1806; Leptura detrita Linnaeus, 1758 - kuloštítník dubinový

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 10-12 mm, zbarvení je velmi variabilní. Hlava a štít jsou černé, hlava se žlutou páskou. Štít je jemně černo-hnědě ochlupen. Na štítu také najdeme jemné žtuté ochlupení které tvoří proužky. Krovky jsou tmavě nebo světle hnědé, se čtyřmi žlutými páskami. Končetiny a tykadla červeno-hnědého zbarvení s jemný bílým chloukováním.

 

Rozšíření: Celá Evropa pak směrem na Kavkaz, Zakavkazí, Malé Asie, Irán, Sýrie a Egypt.

 

V ČR velmi ostrůvkovitě, ale na vhodných lokalitách hojný druh. V Čechách hojněji především v širším okolí Prahy, Křivoklátsko, Český kras, širší okolí Hluboké nad Vltavou, Třeboňsko. Hojně také na vhodných biotopech střední (Olomoucko, Prostějovsko) a jižní Moravy (Brněnsko, Břeclavsko, Uhersko Hradišsko) a mnoha dalších místech.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od června do srpna s maximem koncem června a začátkem července. Biotopem jsou především listnaté lesy (dubové), hojně ve starých pasteveckých. Náhradním biotopem za lesy jsou také aleje a parky. Dospělce lze často spatřit na osluněných dubových kládách jak se sluní. Vyhledávají především staré osluněné duby (Quercus) ve kterých probíhá vývoj larev. Larvy vyžírají prostory mezi kůrou a dřevem. Vývoj je jednoletý, ale některé larvy přezimují do dalšího jara.

 

plagionotus_detritus1 plagionotus_detritus2 plagionotus_detritus3