Plagionotus arcuatus - tesařík dubový

3. 11. 2009 vytvořil Filip Trnka

Plagionotus arcuatus (Linnaeus, 1758) - tesařík dubový

Syn.: Callidium arcuatum (Linnaeus) Panzer, 1793; Callidium lunatum Fabricius, 1781; Cerambyx arcuatus (Linnaeus) Gmelin, 1790; Clytus arcuatus (Linnaeus) Peyerimhoff, 1919; Clytus arcuatus var. interruptus Severin, 1889; Plagionotus arcuatus var. descarpentriesi Villiers, 1978; Plagionotus arcuatus var. equestris Villiers, 1978; Plagionotus arcuatus var. pseudoreichei Villiers, 1978; Plagionotus arcuatus var. stupidus Villiers, 1978; Leptura arcuata Linnaeus, 1758 - kuloštítník dubový

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 6-20 mm, zbarvení těla černé se žlutými páskami. Tykadla a nohy červeno-žluté témeř až oranžové. Stehna prostředních a středních noh černé. Variabilita zbarvení spočívá převážně v různé redukci žlutých pásek a skvrn na krovkách nebo na štítu. Vzácně se mohou pásky u spojit a vytvořit tak žluté zbarvení.

 

Rozšíření: Evropa, Kavkaz, Írán a Malá Asie.

 

V ČR běžný druh listnatých lesů nížin a pahorkatin.

 

Biologie a ekologie: Dospělci vzácně již koncem dubna, ale převážně až v květnu. Výskytují se do července, maximum výskytu v květnu až červnu. Biotopově je vázán na listnaté porosty, ale také na ovocné sady nebo parky. Napadá odumírající dřevo. Mezi živné rostliny patří převážně duby (Quercus spp.), ale také buk lesní (Fagus sylvatica), lípy (Tilia spp.) hrušně (Pyrus spp.) nebo jeřáby (Sorbus spp.). Dospělce lze často zastihnout na vytěžených metrech dřeva, kde probíhá páření či kladení vajíček. Larva se vyvíjí pod kůrou, kde vyhlodává komůrku hákovitého tvaru. Vývoj je jednoletý, vzácně dvouletý.

 

plagionotus_arcuatus1 plagionotus_arcuatus2 plagionotus_arcuatus3