Phyllodromica maculata - rusec plamatý

21. 6. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Phyllodromica maculata (Schreber, 1781) – rusec plamatý

Čeleď: Ectobiidae – ruscovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 6,5–8 mm. Hlava je hnědá, mezi očima hnědočervená. Hrudní štít (pronotum) je u obou pohlaví světle hnědý s velkou tmavou zaoblenou skvrnou. Křídla jsou světle hnědá s tmavou skvrnou nebo pruhem (velikost a tvar tmavé skvrny je variabilní), u samců po konec zadečku, u samic zkrácená. Tělo je černé, nohy jsou žlutohnědé směrem ke stehnům tmavší.

 

Možná záměna: Od našeho druhého druhu rodu – rusce síťnatokřídlého (P. megerlei) a od rusců rodu Ectobius se liší málo zřetelnou žilnatinou a tmavými skvrnami v křídlech.

 

Rozšíření: Středoevropský druh.

 

V ČR lokálně poměrně hojný druh, roztroušeně v teplejších oblastech, zejména na jižní a střední Moravě a ve středních Čechách.

 

Biologie a ekologie: Rusec plamatý je teplomilný a suchomilný druh, který se vyskytuje na lesostepích, na okrajích a světlinách doubrav, na vřesovištích, písčinách, suchých stráních, stepních trávnících a někdy také v lomech a pískovnách. Žije na zemi mezi opadaným listím, travou, stařinou a nízkou vegetací. Aktivní je zejména v odpoledních a večerních hodinách, občas vylézá i na vegetaci. Živí se zejména rostlinnou potravou. Dospělci se vyskytují od konce dubna do září.

 

 

 

Literatura:

 

Kočárek P., Holuša J., Vidlička L. (2005): Blattaria, Mantodea, Orthoptera & Dermaptera České a Slovenské Republiky. Kabourek, Zlín.

 

Vidlička Ľ. (2012): Fauna Slovenska I. – Šváby a modlivky. Veda Bratislava.