Phrurolithus festivus - brabenčík obecný

22. 5. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Phrurolithus festivus (C. L. Koch, 1835) – brabenčík obecný

Čeleď: Phrurolithidae – brabenčíkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 2,5–4 mm (hlavohruď 1,2 mm). Hlavohruď je hnědá, s nevýraznou kresbou a světlejšími chloupky. Zadeček je oválný, mírně lesklý, tmavě hnědý až černý s dvěma bílými tečkami v přední části a vlnkovitým proužkem, který bývá často přerušen a vytváří tak tři tečky. Bílá tečka je také nad snovacími bradavkami. Makadla samců jsou tmavě hnědá s nápadnou tupě zahnutou apofýzou. Nohy jsou žlutohnědé s tmavšími stehny. Samci jsou subtilnější než samice a mají nápadná makadla.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Phrurolithus (v ČR 4 druhy). Od nich se liší kresbou na zadečku a větší velikostí. Zbylé naše druhy brabenčíků jsou teplomilné a vzácnější. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů. Brabenčík se na první pohled podobá svým zbarvením a pohyby také některým mikáriím (Micaria).

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie, včetně Japonska.

 

V ČR hojný druh, po celém území od nížin do podhůří, na horách jen vzácně. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Brabenčík obecný žije na různých nelesních i lesních biotopech, nejčastěji ho najdeme na sušších loukách, stráních, kamenitých svazích, mýtinách, stepích, ale třeba i v lomech, na haldách, v zahradách a ve světlých lesích (zvláště doubravách). Žije na zemi pod kameny, kousky dřeva nebo v listovém opadu a mezi stařinou. Často žije v okolí mravenišť. Svým vzhledem a zejména pohybem napodobuje mravence a chrání se tak před predátory (Batesovy mimikry). Pavučiny si nestaví a kořist loví pronásledováním, mravence však neloví. Aktivní je zejména za slunečných dnů, kdy velmi hbitě pobíhá po zemi. V pohybu jsou tito pavouci často také při páření, kdy se samec vozí při kopulaci na hlavohrudi samice. S dospělci se setkáme zejména od května do října.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.