Phegopteris connectilis - bukovinec osladičovitý

5. 6. 2013 vytvořil Václav Dvořák

Phegopteris connectilis (Michx fil.) Watt – bukovinec osladičovitý

Syn.: Polypodium connectile Michx; Phegopteris polypodioides Fée; Lastrea phegopteris (L.) Bory; Aspidium phegopteris (L.) Baumg.; Thelypteris phegopteris (L.) Slosson; Dryopteris phegopteris (L.) C. Chr.

Čeleď: Thelypteridaceae – kapradiníkovité

Status: běžný druh

 

Popis: Kapradina s tenkým, plazivým oddenkem. Listy vyrůstají jednotlivě, jsou dlouhé 10-50 cm, jednoduše zpeřené, nepřezimující. Čepel listů dlouze zašpičatělá, měkká, na obou stranách a středním listovém vřetenu chlupatá. Lístky jsou k vřetenu celou bází přisedlé, nejdolnější pár téměř vždy otočen dolů – vytváří obrácené písmeno V. Výtrusnicové kupky se tvoří při okrajích lístků.

 

Rozšíření: Druh s rozsáhlým cirkumboreálním areálem, který se vyskytuje téměř v celé Evropě kromě nejjižnějších částí Apeninského a Pyrenejského poloostrova, resp. neroste v mediteránní a rovněž pontické oblasti.

 

V České republice se hojně vyskytuje ve vyšších polohách v oreofytiku s těžištěm rozšíření v sub(-supra)montánních polohách. Relativně hojně zasahuje i do většiny oblastí mezofytika, jen v termofytiku roste vzácně nebo zcela chybí.

 

Ekologie: Primárně lesní druh rostoucí na stinných, vlhkých místech, často na rašelinných plochách, v horských smrčinách, jedlobučinách, na trouchnivějících pařezech, vlhkých skalkách. Na severně orientovaných svazích vstupuje i na relativně otevřené plochy.

 

Geofyt s fenologickým optimem od června do srpna.

 

 

Literatura:

 

Smejkal M. (1997): Phegopteris Fée. In.: Hejný S. & Slavík B., Květena České republiky 1, 2. vyd., Academia, Praha, 241.