Phaeocedus braccatus - skálovka šestitečná

14. 7. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Phaeocedus braccatus (L. Koch, 1866) – skálovka šestitečná

Čeleď: Gnaphosidae – skálovkovití

Status: CR

 

Popis: Délka těla 4–8 mm (hlavohruď 1,8–2,5 mm). Hlavohruď je hnědá až hnědočervená, v přední části tmavší. Zadeček je oválný, tmavý, šedohnědý s šesti světlými skvrnami (někdy méně výrazné či spojené až do proužků). Samci mají zbarvení více kontrastní. Nohy a makadla jsou červenohnědé s tmavými stehny prvních dvou párů.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh, jediný druh rodu u nás. V ČR je na první pohled možná záměna s některými jinými světle skvrnitými skálovkami – skálovkou opásanou (Aphantaulax cincta), skálovkami rodu Callilepis a zejména pak se skálovkou úhlednou (Kishidaia conspicua). Od kterých se liší kromě zbarvení, také červenohnědými nohami s tmavými stehny prvního a druhého páru. Na světě je známo 6 druhů skálovek z rodu Phaeocedus, z toho 5 druhů se vyskytuje v Evropě.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném a subtropickém pásu Evropy a Asie (včetně Japonska).

 

V ČR velmi vzácný teplomilný druh, znám pouze z několika lokalit na jihu Moravy a z Křivoklátska. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skálovka šestitečná obývá různé osluněné suché biotopy v teplých oblastech, zejména skalní stepi, lesostepi, suché kamenité stráně a nalezena byla také na okraji vápencového lomu. Žije na zemi pod kameny a ve stařině. Aktivní je převážně ve dne. Je poměrně plachá a pohybuje se hbitě, při pohybu často zvedá přední nohy. Bělavý plochý kokon ukrývá nejčastěji pod kameny. S dospělci se setkáme zejména od května do října.

 

Ochrana a ohrožení: Tato skálovka patří u nás mezi velmi vzácné druhy jen s několika nálezy a lokalitami, většina z nich je maloplošně zvláště chráněna. Je to druh stepních biotopů, který vyžaduje osluněná kamenitá místa se sporou vegetací a je ohrožena zarůstáním a degradací biotopů. V červeném seznamu pavouků ČR je vedena jako druh kriticky ohrožený (CR).

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.