Pentodon idiota

3. 8. 2009 vytvořil Filip Trnka

Pentodon idiota (Herbst, 1789)

Syn.: Scarabaeus monodon Fabricius, 1792; Scarabaeus idiota Herbst, 1789

Čeleď: Scarabaeidae - vrubounovití

Status: RE

 

Popis: Veliskost 14-22 mm, tělo černé a matné, spodek těla lesklý. Zavalitý brouk, tělo se směrem dozadu rozšiřuje., celé jemně zrnité a tečkované. Štít silně klenutý, štítek ve tvaru trojúhelníku. Krovky s nápadnými rýhami, které mohou být jen naznačeny. Nohy mohutné a silné, především zadní. Ma vyvinutá křídla, ale málokdy létá.

 

Rozšíření: Pontický druh rozšířený především na jihu Ruska, Malé Asii, Kavkazu, Balkánském poloostrově a v Maďarsku. Proniká do Rakouska, Itálie a na Slovensko.

 

V ČR se vyskytoval ojediněle a velice vzácně byl pouze několikrát nalezen na jižní Moravě a to v okolí Lednice a Zlína.

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme od dubna, žijí poměrně skrytým životem a dobře se hledají za soumraku. Aktivní jsou v noci. Vhodnými biotopy jsou málo zarostlé xerotermní plochy, kde je sucho. Často na slaniscích a místech s volnou půdou. Přes den se zahrabávají do země, nebo se ukrývají pod kameny.

 

Ohrožení a ochrana: Druh u kterého se těžko zaujímá stanovisko nějaké ochrany, jelikož je u nás vyhynulý. Vzhledem ke sporadickým nálezům nemá smysl u nás druh chránit.

 

Taxonomická poznámka: V ČR by se pravděpodobně vyskytoval nominátní poddruh Pentodon idiota idiota. Další poddruhy jsou Pentodon idiota gumariensis a Pentodon idiota memnon.

 

pentodon_idiota1 pentodon_idiota2 pentodon_idiota3
pentodon_idiota4 pentodon_idiota5 pentodobiotop