Pekárka - přírodní památka a evropsky významná lokalita

6. 3. 2017 vytvořil Václav Dvořák

Pár set metrů od nevelké obce Alexovice, která je součástí Ivančic, se tyčí až 30 metrů vysoké severně exponované skály tvořené rokytenskými slepenci. Kromě impozantních pohledů při pravém břehu řeky Jihlavy nabízí mnoho zajímavého z botanického i zoologického pohledu.

 

PP Pekárka

Kraj: Jihomoravský, okres: Brno-venkov

Rozloha: 9 ha

Vyhlášeno: 1946

 

Cesta kolem této přírodní památky upoutá člověka na první pohled. Mohou za to zejména červenohnědé hrubozrnné slepence, které představují dávné aluviální sedimenty, jež jsou místy obnažené až do výšky 30 m. Jejich severní expozice umožňuje růst druhům, které se vyhýbají přímému oslunění a dávají přednost stinnějším, vlhčím místům, naopak vrcholové plató hostí řadu teplomilných taxonů. Struktura skal též umožňuje výskyt druhům rostoucím ve skalních spárách a štěrbinách. Postupem času rovněž vykrystalizoval názor, že Pekárka představuje reliktní stanoviště a lokalitu primárního bezlesí, tedy biotop v naší krajině téměř neznámý, omezený právě na prudká skaliska a nejvyšší polohy hor.

 

Kromě geologických hodnot je Pekárka významnou botanickou lokalitou. Je jednou mála lokalit evropsky významného a také kriticky ohroženého hvozdíku moravského (Dianthus moravicus). Stejně tak hostí bohatou populaci silně ohroženého řeřišničníku skalního (Arabidopsis petraea), spíše bodově se zde vyskytuje též starček celolistý (Tephroseris integrifolia), místy četný je ohrožený druh – lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata). V jarní měsících lze v horních částech lokality nalézt silně ohrožený koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) a křivatec nizoučký (Gagea pusilla), ohrožený pochybek prodloužený (Androsace elongata), ve skalních štěrbinách tařinku horskou Gmelinovu (Allysum montanum subsp. gmelinii), pro změnu v letních měsících rozkvétají vzácnější česneky, jako ohrožený česnek žlutý (Allium flavum) či česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum). Četně se na lokalitě vyskytují petrofytní sleziníky jako je sleziník routička (Asplenium ruta-muraria), sleziník červený (A. trichomanes) a vzácněji též sleziník severní (A. septentrionale) nebo z jiné čeledin kapradin také osladič obecný (Polypodium vulgare). Ve vrcholových travnatých partiích nalezneme řadu dalších vzácných, teplomilných druhů jako je růže bedrníkolistá (Rosa spinonissima), divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) či zvonek boloňský (Campanula bononiensis). Naopak výskyt některých vzácných druhů se na lokalitě nedaří v současnosti ověřit, jedná se zejména o silně ohrožený hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus). Nutné je též zmínit, že k významným determinantům skalní vegetace patří hojně se vyskytující kostřava sivá (Festuca pallens) a pěchava vápnomilná (Sesleria caerulea).

 

Spodní část rezervace naopak trpí zarůstáním nitrofilních druhů jako je bez černý (Sambucus nigra), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), vlaštovičník větší (Chelidonium majus) a akátem (Robinia pseudoacacia). Odstraňování těchto druhů patří k hlavním managementovým zásahům na lokalitě.

 

Pestrostí oplývají i další skupiny rostlin. Pozoruhodný je např. výskyt silně ohroženého mechu kýlnatky vzácné (Scapania gymnostomophila).

 

Z živočišné říše na Pekárce nalezneme i pro naše území nově vylišovaného hlemýždě pruhovaného (Helix thessalica). V okolí se vyskytuje můra pestroskvrnka podzimní (Polimixis xanthomista), z denních motýlů třeba okáč voňavkový (Brintesia circe). Nikoho nepřekvapí výskyt kudlanky nábožné (Mantis religiosa), dále jsou bohatě zastoupení střevlíkovití brouci či běžný zástupce krascovitých – polník úzký (Agrilus angustulus). Z obratlovců patří k význačným druhům užovka hladká (Coronella austriaca).

 

 

Literatura:

 

Dvořák V. (2013–2016): Ms., terénní zápisky.

 

Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. et al. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp.

 

Škorpík M. et al. (2011): Faunistika krascovitých (Coleoptera: Buprestidae) Znojemska, poznámky k jejich rozšíření, biologii a ochraně. – Thayensia, 8: 109–291.