Pedicia rivosa - panožnatka obrovská

25. 6. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Pedicia rivosa (Linnaeus, 1758) – panožnatka obrovská

Čeleď: Pediciidae – panožnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Náš největší druh parožnatky. Délka těla 27–30 mm, rozpětí křídel okolo 50 mm. Hlava je malá šedohnědá, oči jsou tmavě hnědé, ochlupené. Tykadla jsou krátká hnědá. Hruď je šedohnědá se světlými chloupky. Zadeček dlouze protáhlý, šedohnědý s tmavším středovým pruhem, u samic je zadeček zašpičatělý s kladélkem. Křídla jsou průhledná, s tmavým horním okrajem a typickou tmavou kresbou podél žilek, tvořící písmeno „y“, někdy je i bíle lemovaná. Nohy jsou dlouhé, hnědošedé s tmavšími klouby. Larva je protáhlá, připomíná larvu tiplic, má však nápadná tmavá kusadla.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh díky typické kresbě na křídlech, jediný náš druh podrodu Pedicia. Na první pohled je podobná tiplice obrovská (Tipula maxima), která má však jinou kresbu na křídlech.

 

Dříve čeleď Pediciidae patřila mezi bahnomilky (Limoniidae), od kterých se liší mj. ochlupením očí a čtyřmi radiálními žilkami v křídle.

 

Rozšíření: Evropský druh, rozšířen zejména v mírném pásu Evropy (včetně Britských ostrovů), chybí ve Středomoří a na Iberském poloostrově.

 

V ČR poměrně hojný druh, roztroušeně po celém území, nejvíce ve středních polohách a v pahorkatinách.

 

Biologie a ekologie: Panožnatka obrovská obývá různé mokřadní biotopy, jako jsou mokřadní louky, lesní mokřady, prameniště, okolí potoků apod. Imaga přes den sedí na vyšší bylinné vegetaci, aktivní jsou zejména za soumraku. Při vyrušení odlétají pomalým letem a po chvíli si znovu sedají. Larvy jsou dravé a žijí v bahně drobných tekoucích vod, pramenných stružek a v prameništích. Imaga létají od konce května do srpna (nejvíce v červnu a červenci).

 

 

Literatura:

 

Doskočil, J. (1977): Klíč zvířeny ČSSR. Díl V. Dvoukřídlí. Academia, Praha.

 

Reusch H. & Oosterbroek P. 1997: Diptera Limoniidae and Pediciidae, Short-palped Craneflies. In Nilsson A.N. (ed.): Aquatic Insects of North Europe – A Taxonomic Handbook Vol. 2. Apollo Books, Stenstrup, 105-132 pp.

 

Starý J. 1992: Phylogeny and classification of Tipulomorpha, with special emphasis on the family Limoniidae. Acta Zoologica Cracoviensia 35: 11-36.