Pardosa palustris - slíďák luční

20. 10. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Pardosa palustris (Linnaeus, 1758) – slíďák luční

Čeleď: Lycosidae – slíďákovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 4,5–6 mm (hlavohruď 2,5–3,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá se světlým tenkým proužkem táhnoucím se středem a světlým okrajem. Zadeček je hnědý s tmavšími skvrnami a nevýraznou srdeční kresbou. Samci jsou tmavší a mají kontrastnější zbarvení než samice. Nohy jsou žlutohnědé se skvrnitými stehny.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími slíďáky rodu Pardosa, zejména s blízce příbuznými druhy skupiny „Pardosa monticola“ (u nás žijí PagricolaPmonticola a Ppalustris). Od nich se odlišuje kombinací morfologických znaků jako je např. zaškrceným středovým proužkem na hlavohrudi, kresba ad., spolehlivé určení je však podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Holearktický druh – téměř celá Evropa, Střední Asie a Severní Amerika.

 

V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento slíďák obývá různé nelesní travnaté biotopy, suché i vlhké louky, pastviny, stepi, okraje lesů a polí, zahrady apod. Typický luční druh slíďáka (odtud české druhové jméno). Za slunných dnů pobíhá mezi nízkou vegetací, kde loví kořist. V letních měsících samice nosí ke svým snovacím bradavkám připředený šedohnědý kokon. S dospělci se setkáme od května do srpna.

 

  

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.