Paranemastoma kochi - žlaznatka slovenská

15. 9. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Paranemastoma kochi (Nowicki, 1870) – žlaznatka slovenská

Čeleď: Nemastomatidae – žlaznatkovití

Status: NT

 

Popis: Délka těla 3,2–4,5 mm. Tělo je vejčité, poměrně krátké. Oční hrbolek je malý, těsně u čelního okraje. Na druhém políčku hřbetního štítu hlavohrudi jsou nápadné hrbolky. Zbarvení těla je černé, na okraji hlavohrudi s drobnými zlatavými skvrnami (můžou chybět). Na zadním okraji zadečku jsou dvě zlatavé skvrny ve tvaru nakloněné „Y“. Nohy jsou žlutohnědé až tmavě hnědé.   

 

Možná záměna: Záměna je u nás možná na první pohled snad jen s žlaznatkou čtyřskvrnnou (Paranemastoma quadripunctatum), ta má však světlé nohy a na hlavohrudním štítu čtyři výrazně světlé skvrny.    

 

Rozšíření:  Karpatský druh – ČR, Slovensko, Polsko a Rumunsko.

 

V ČR vzácný druh, známý jen z Beskyd a Bílých Karpat. Druh byl popsán z Vysokých Tater (odtud české jméno „slovenská“). Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento sekáč se vyskytuje v horských lesích Karpat. Najdeme ho pod kameny a padlým dřevem na vlhkých místech, v okolí potoků, pramenů a studánek. Někdy také pod kůrou pařezů a na stinných skalkách. Aktivní je převážně v noci, kdy loví drobné bezobratlé. S dospělci se setkáme od července do dubna.

 

 

 

Literatura:

 

Šilhavý V. (1956): Sekáči – Opilionidea. Fauna ČSR 7, Nakladatelství ČŠAV, Praha.

 

Šilhavý V. (1971): Sekáči – Opilionidea. In: Daniel M. & Černý V., Klíč zvířeny ČSSR IV. ČSAV, Praha.