Opilio canestrinii - sekáč Canestriniho

13. 12. 2009 vytvořil

Opilio canestrinii (Thorell, 1876) – sekáč Canestriniho

Čeleď: Phalangiidae – sekáčovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 6–8 mm, tělo je vejčité. Zbarvení těla je poměrně variabilní - oranžové, bledé, hnědavé. U mláďat je zbarvení převážně jasně oranžové. Oční hrbolek je malý a úzký, s řadou drobných trnů. Nohy velmi dlouhé, tmavě zbarvené.

 

Možná záměna: Záměna je možná s ostatními druhy rodu Opilio (v ČR 3 druhy), všechny druhy jsou si podobné. Určení zejména dle kopulačních orgánů. Sekáč Canestriniho se vyznačuje pestřejším zbarvením a oranžovým předkyčlím.

 

Rozšíření: Evropa - původní areál rozšíření je pravděpodobně Středomoří a Severní Afrika, odkud se rozšířil téměř do celé Evropy.

 

V ČR šířící se druh, roztroušeně již po celém území, zejména ve městech a obcích. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento sekáč žije u nás převážně synantropně, najdeme ho na vnějších stěnách budov, zídkách, v zahradách a v okolí lidských sídel, v některých oblastech už proniká také do přírodních stanoviť, jako jsou světlé listnaté lesy, křoviny apod. Sekáč Canestriniho již patří mezi naše nejhojnější synantropní sekáče a může mít vliv na naše původní druhy. Aktivní je převážně v noci kdy vyhledává potravu. S dospělci se setkáme od června do prosince, někdy i během mírných zim.

 

    

 

Literatura:

 

Mašán P., Mihál I. (2007): New records of Opilio canestrinii (Opiliones, Phalangiidae) in Slovakia. Entomofauna Carpathica, 19, (1-2): 42-43.