Ochodaeus chrysomeloides - silničník

29. 12. 2009 vytvořil Filip Trnka

Ochodaeus chrysomeloides (Schrank, 1781) - silničník

Syn.: Melolontha chrysomelina Fabricius, 1792; Ochodaeus clypeatus Motschulsky, 1859; Ochodaeus scymnoides Mulsant, 1842; Scarabaeus chrysomelinus Gmelin, 1789 - chrobáček

Čeleď: Ochodaeidae

Status: CR

 

Popis: Velikost 4-6 mm, tělo krátké, široké a oválné. Zbarvění rezavé nebo pískově-žluté, celé tělo pokryto jemnými světlými chloupky. Chloupky jsou nejdelší po stranách těla. Krovky s rýhami, které jsou jemně tečkované. Končetiny s výraznými zuby.

 

Možná záměna: V ČR se na jižní Moravě můžeme setkat s velmi vzácným silničníkem Ochodaeus intergriceps. Spolehlivě od sebe tyto druhy odlišíme jedině pod lupou. U silničníka Ochodaeus chrysomeloides najdeme na předním okraji klypeusu (čelní štítek kryjící shora svrchní pysk, obr. 2) výkrojek ve tvaru půlkruhu, Ochodaeus intergriceps tento výkrojek nemá. Posledním druhem s kterým lze Ochodaeus chrysomeloides zaměnit je ještě vzácnější silničník Codocera ferruginea. Codocera ferruginea se liší od předchozích dvou druhů širokou hlavou (oči jsou od sebe mnohem více vzdáleny), více protáhlým tvarem, relativně delšími končetinami a především mnohem delším ochlupením.

 

Rozšíření: Druh rozšířen ve střední a jižní Evropě.

 

V ČR velice vzácně na jižní Moravě, především z okolí Znojma, Pouzdřan, Čejče, Mutěnic a Hodonína. Z posledních let jsou známy i recentní údaje z jediné lokality z Čech (Milovice nad Labem).

 

Biologie a ekologie: Výskyt dospělců od května do srpna s maximem od konce května a do konce června. Druh je vázaný na stepní biotopy především se sprašovým nebo písčitým podkladem. Za soumraku a po západu slunce léta většinou velmi pomalu, nízko nad zemí, kde je sporý vegetační pokryv. Často společně s tímto druhem létá chrobák ozbrojený (Odonteus armiger), nebo vzácný silničník (Ochodaeus intergriceps) a chrobák jednorohý (Bolbelasmus unicornis). Předpokládá se že vývoj probíhá na podzemních houbách.

 

Ohrožení a ochrana: Ohrožení spočívá ve vazbě na stepní biotopy, kterých je minimum, ale naštěstí jsou dnes většinou územně chráněny. Managmentem na těchto lokalitách by měla být pastva a vyřezávání náletových dřevin. V Červeném seznamu uveden jako kriticky ohrožený (CR).

 

ochodaeus_chrysomeloides1 ochodaeus_chrysomeloides2 ochodaeus_chrysomeloides3