Oberea pupillata (Gyllenhal, 1817) – kozlíček
Status: lokální druh
Popis: Velikost těla 13–18 mm. Hlava a tykadla černá, štít žluto-oranžový s dvěma černými tečkami. Krovky černé s bazální žluto-oranžovou skvrnou s hustým přilehlý šedivým ochlupením. Světle zbarvena i spodní část těla a končetiny.
Možná záměna: Podobným druhem je kozlíček dvojtečný (Oberea oculata). Tento druh má celé krovky černé a skvrny na štítu jsou v jeho horní třetině z vrchní části.
Rozšíření: Střední a jižní Evropa až na západní Sibiř.
V ČR lokální až vzácný druh nížin až hor.
Biologie a ekologie: Dospělci se vyskytují od května do září s maximem od konce v května a do konce června. V přírodě osidluje především okraje lesní porostů, často také v intravilánech měst, parcích nebo zahradách. Oligofág na různých druzích zimolezů (Lonicera spp.), včetně pěstovaných. Brouci se zdržují na listech a větvičkách živné rostliny. Vývoj larev probíhá v živém dřevě, kde larvy vyžírají chodby a také se zde kuklí. Kukelní komůrka je oddělena hrubými třískami. Zimování probíhá ve stádiu larvy, vývoj je jednoletý.
Literatura:
Heyrovský L. & Sláma M. (1992): Tesaříkovití (Coleoptera: Cerambycidae). 2. doplněné vydání. Fauna ČSSR 5., Kabourek, Zlín, 368 pp.
Sama G. (2002): Atlas of the Cerambycidae of Europe and Mediterranean area. Part 1. Northern and Central Europe. Kabourek, Zlín, 173 pp.
Sláma M.E.F. (1998): Tesaříkovití (Cerambycidae) České republiky a Slovenské republiky (Brouci – Coleoptera). Milan Sláma, Krhanice, 383 pp.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!