Oberea erythrocephala - kozlíček

19. 6. 2010 vytvořil Filip Trnka

Oberea erythrocephala (Schrank, 1776)  - kozlíček

 Syn.: Amaurostoma erythrocephala (Schrank) Müller, 1906; Oberea theophilei Pic, 1914

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla je 9-10 mm. Záhladní zbarvení je černé s červenými končetinami, ústním ústrojím a posledními dvěma zadečkovými články. Hlava je zpravidla červená stejně tak skvrna na štítu, vzácněji jsou hlava a štít plně černé nebo červené. Chloupkování je husté a krovky jsou šedavé, méně častěji je chloupkování řídké a krovky jsou černé. Zbarvení je velice variabilní od méně černé přes červenou barvu těla, stejně tak chloupkování. Krovky s pravidelnými podélnými řádkami hlubokých a hrubých teček.

 

Možná záměna: S jinými druhy z rodu Oberea. Především s kozlíčkem Oberea moravica a Oberea euphorbiae. Od zmíněných kozlíčků se liší především velikostí a protáhlým tělem.

 

Rozšíření: Střední a jižní Evropa, dále směrem na Kavkaz a do západní Asie, také jihozápadní Sibiř.

 

V ČR běžný druh především v nížinách, ovšem místy velmi vzácný.

 

Biologie a ekologie: Imaga od května do srpna s maximem do poloviny června na slunných oevřených biotopech. Vývoj larev probíhá na pryšci chvojce (Euphorbia cyparissias), kde se nejčastěji zdržují i dospělci. Za teplého počasí dospělci aktivně létají. Larvální stádium trvá jeden až dva roky. Vývoj larev se uvádí jak ve stoncích, tak v kořenech. Larvy se kuklí v kořenech.