Myrrhis odorata - čechřice vonná

6. 6. 2016 vytvořil Václav Dvořák

Myrrhis odorata (L.) Scop.

Syn.: Scandix odorata L., Chaerophyllum odoratum (L.) Crantz, Selinum myrrhis E. H. L. Krause in Sturm

Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Status: archeofyt

 

Popis: Aromatická bylina s lodyhou obvykle 60–120 cm vysokou, přímou, v horní polovině větvenou, oblou, dutou, krátce chlupatou. Přízemní listy dlouze řapíkaté, s čepelí v obryse široce trojúhelníkovitou, 3–4krát zpeřenou, na líci lysou, na rubu krátce chlupatou. Okolíky až ze 13 okolíčků, obal obvykle chybí, obalíčky přítomny, v době květu přímo odstávající.  Merikarpia dlouhá až 25 mm, na stopkách, silně lesklá.

 

Rozšíření: Druh je pravděpodobně původní pouze v horách jižní Evropy. Pěstováním v kultuře a zplaňováním se druh rozšířil do značné části Evropy, zejména do horských a podhorských oblastí.

 

V České republice se vyskytuje zejména v horských a podhorských oblastech s výraznou koncentrací lokalit v oblasti od Jizerských hor po Jeseníky. Splavováním podél toků se dostává i do nižších poloh, méně často se objevuje v Lužických horách, ve Šluknovském výběžku, v Krušných horách, na Českolipsku a ve Žďárských vrších. V jiných horských oblastech je překvapivě velmi vzácným druhem, což platí zejména pro Šumavu.

 

Ekologie: Roste na horských a podhorských loukách, na okrajích pastvin, cest a lesů, na březích potoků, ve vlhkých příkopech, v okolí lidských sídel a na zbořeništích v horách. Preferuje substráty bohaté na živiny.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od května do července.

 

Poznámka: Čechřice vonná je starou užitkovou bylinou, která se využívala v léčitelství i jako zelenina a bylinka již ve středověku. Postupem času se od jejího pěstování upustilo, resp. využívala se jako pícnina při chovu skotu ke zvyšování mléčné produkce. Čechřice díky nezaměnitelné nasládle anýzové vůni listů a plodů (mladé měkké plody lze snadno konzumovat) nachází uplatnění v gastronomii a možná je jen otázkou času, kdy tento zapomenutý druh nabude stejné obliby v české kuchyni jako česnek medvědí.

 

 

Literatura:


Slavík B. (1997): Myrrhis Mill. In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 5, Academia, Praha, 314–315.