Mycetoma suturale

9. 10. 2010 vytvořil

Mycetoma suturale (Panzer, 1797)  

Syn.: Mycetoma richteri Roubal, 1933  

Čeleď: Tetratomidae  

Status: CR

 

Popis: Velikost těla je 6,5-7,5 mm, zbarvení je variabilní. Základní barva je hnědo-červená, krovky s žluto-hnědou páskou na středu krovek. Končetiny jsou světle zbarvené, stejně jako první článeky tykadel.

 

Rozšíření: Druh je známý především ze střední Evropy (Švýcarsko, Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko a Maďarsko), ale také ze Španělska, Francie, Itálie, Balkánu, Rumunska přes Ukrajinu až na Kavkaz.

 

V ČR se vyskytuje velice vzácně, počet lokalit se pohybuje okolo deseti, především v horách a podhůřích. Na vhodných místech často zřídka až sporadicky, ale někdy i masově.

 

Biologie a ekologie: Dospělci se vyskytují na podzim, od září do listopadu, především ve starých zachovalých lesích s bukem lesním (Fagus sylvatica). Na padlých již rozkládajících bucích vyhledájí smolokorku bukovou (Ischnoderma resinosum) na kterou je tento druh pravděpodobně monofágně vázan. V literatuře se též jako živná houba uvádí smolokorka pryskyřičnatá (Ischnoderma benzoinum). Dospělci i larvy žijí mezi houbou a dřevní hmotou. Žír larev probíhá již na podzim, kdy mezi dřevem a houbou vyžírají chodbičky, v kterých posléze zimují. V dalším roce v průběhu června a července larvy opouštějí chodbičky a padají na zem kde se kuklí, v září jsou již imaga.

 

Ohrožení a ochrana: M. suturale je označována za reliktní pralesní druh, vzácnost tohoto druhu je dána především vazbou na pralesní biotopy, kterých je v ČR velice málo. K životu nutně potřebuje staré stromy s plodnicemi živné houby, v dnešních hospodářských lesích nemá tento druh šanci.

 

Taxonomická poznámka: Čeleď Tetratomidae byla dříve klasifikována jako podčeleď čeledi lencovitých (Melandryidae), dnes se již jedná o samostatnou čeleď.

 

    

 

Literatura:

 

Konvička O. (2016): Tetratomidae, Melandryidae. Icones insectorum Europae centralis. 20 pp. Folia Heyrovskyana, 25B: 1-20.