Melolontha melolontha - chroust obecný

31. 7. 2008 vytvořil Filip Trnka

Melolontha melolontha (Linnaeus, 1758) - chroust obecný

Syn.:Melolontha asiatica Brenske, 1900; Melolontha colopyga Petz, 1905; Melolontha funesta Westhoff, 1884; Melolontha humeralis Westhoff, 1884; Melolontha luctuosa Westhoff, 1884; Melolontha marginata Kraatz, 1888; Melolontha melanopus Westhoff, 1884; Melolontha nigritarsis Pfanneberg, 1905; Melolontha obscuripes Westhoff, 1884; Melolontha ruficeps Kraatz, 1885

Čeleď: Scarabaeidae - vrubounovití

Status: běžný druh

 

Popis: Vcelku velký zástupce brouků, jeho velikost je kolem 20-30 mm. Tykadla jsou krásně vějířovitá, u samců složená ze sedmi listů, u samic ze šesti listů. Štít a hlavová část je černá a jemně bíle ochlupená. Barva krovek je variabilní, ale nejčastěji jsou tmavě kaštanově hnědé s nádechem černé. Celý brouk působí velmi lesklým dojmem. Na spodní straně zadečku najdeme nápadné bílé klíny, které jsou na černém podkladu.

 

Možná záměna: S chroustem maďalovým (Melolontha hippocastani), ale ten má povětšinou hnědý štít, světlejší krovky a hrotité pygidium.

 

Rozšíření: Střední Evropa a část jižní Evropy.

 

V ČR hojný jarní brouk, často dochází k přemnožení.

 

Biologie a ekologie: Chrousta najdeme téměř v jakékoli krajině do nadmořské výšky 1000 m  n.m. od dubna do černa. Imaga se líhnou z jara a živí se mladými listy a výhonky listnatých stromů, nejčastěji dubů (Quercus). Jednou za pár let se vyskytnou masově a dochází k holožírům. Dříve byl díky tomu považován za škůdce, ale dnes se masově vyskytne jen na menších územích a nezpůsobuje takové škody. Intenzifikací zemědělství a chemizací byl skoro odsouzen k vyhynutí, dnes opět poměrně lokálně hojný. Samičky po páření kladou vajíčka do půdy a snůšku opatří i mikroorganismy, které pomáhají trávení celulózy, mikroorganismy předá v trusu. Larvy, kterým říkáme ponravy, jsou zavalité, mají dobře vyvinuté přední tři páry noh. Jsou bílé barvy a hlava s končetinami hnědá. Živí se kořeny rostlin. Ke kuklení dochází v půdě a brouci se líhnou koncem léta nebo na podzim a přezimují v kukelní komůrce. Vývoj trvá přibližně tři roky.