Meloe rugosus Marsham, 1802 – majka
Syn.: Eurymeloe rugosus Marsham, 1802
Čeleď: Meloidae – majkovití
Status: O
Popis: Velikost 7–22 mm. Zbarvení těla černé. Hlava, krovky i tělo jsou hrubě tečkovaná. Tělo je oválné a poměrně ploché.
Rozšíření: V celé střední a v části jižní Evropy a na Balkáně a také ve střední Asii.
V ČR lokálně hojný druh, prakticky po celém území na vhodných biotopech. S touto majkou se setkáme především v nížinách, ale i v podhůřích.
Biologie a ekologie: Dospělci se vyskytují již brzy na jaře (březen-květen) nebo na podzim (září-listopad). Jedná se spíše o podzimní druh, z jara se vyskytuje poměrně vzácně a jen jednotlivě. Obývá nejrůznější stanoviště od stepních trávníků, luk, pastvin a okrajů cest až po pískovny, lomy a železniční pražce. Stejně jako velká většina majek je i tento druh vázán na samotářské druhy včel u kterých probíhá vývoj larev. Samičky kladou tisíce vajíček, z kterých se líhnou larvy (triungulini), kteří vylézají na květy nebo vrcholky rostlin. Na rostlinách čekají na svého hostitele, kterého se přichytávají. Často se ovšem přichytávají na jiný hmyz nebo zvířata a hynou, proto je larviček tak obrovské množství, jelikož do hnízd včel se dostane jen několik desítek šťastlivců. Larva se živí v medové buňce, kde požírá vajíčko a zásoby hostitele. Zimní období přežívá v klidu, v předjaří se kuklí a na jaře nebo na podzim vylézá z hnízda. Pokud se cítí dospělec ohrožen, vyměšuje z kloubů žlutavau tekutinu s obsahem jedovatého kantaridinu.
Ohrožení a ochrana: Jako u většiny druhů majek i u tohoto druhu přežití závisí na dostatku vhodných stanovišť. V poslední době se majkám opět začíná dařit a to nejspíše díky zákazu používání některých jedovatých hnojiv a postřiků. Na biotopech výskytu je vhodné udržovat mozaiku biotopů, velice vhodná je pastva nebo mechanické strhnutí drnu (bagr, motokros), jelikož majky mají v oblibě obnaženou půdu.
Literatura:
Dvořák M. (1983): Majkovití brouci Československa (Coleptera, Meloidae). Klíče k určování hmyzu 4. Zprávy Československé Společnosti Entomologické při ČSAV Supplementum 4: 1-40.
Hůrka K. (2005): Brouci České a Slovenské republiky. Beetles of the Czech and Slovak Republics. Kabourek, Zlín.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!