Tegenaria silvestris - pokoutník lesní

15. 2. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Tegenaria silvestris – pokoutník lesní

Čeleď: Agelenidae – pokoutníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Menší druh pokoutníka, délka těla 7–8 mm (hlavohruď 2,5–3,5 mm). Zbarvení hnědavé s tmavšími skvrnkami. Hlavohruď světle hnědá s dvěma laločnatými páskami. Sternum je srdcovitého tvaru, uprostřed příčně rozděleno světlou páskou, na každé straně jsou tři světlé skvrnky. Na zadečku jsou dvě světlé skvrny, které se táhnou až ke konci zadečku a tvoří kopinatý proužek. Nohy jsou dlouhé hnědavé s tmavými kroužky.

 

Možná záměna: Záměna je možná s pokoutníkem polním (Tegenaria campestris), který je velmi podobný. Liší se mimo jiné proužky na hlavohrudi, které tvoří hvězdu. Také jej můžeme zaměnit s mladými jedinci pokoutníka stájového (Tegenaria ferruginea), který žije především synantropně - v okolí lidských obydlí. K přesnému určení je nutné porovnat kopulační orgány.

 

Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy.

 

V ČR hojný druh, zejména ve středních a vyšších polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Pokoutník lesní, jak už název napovídá žije v lesích, zejména listnatých a suťových, ale vyskytuje se i ve smrkové monokultuře. Pokoutník lesní si tká drobné sítě u pat stromů a mezi kameny. Z plachtovité sítě vede pavučinová trubička přímo do úkrytu, nejčastěji pod kámen, kus kůry apod. S dospělci se setkáme již od února do října.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.