Tegenaria ferruginea – pokoutník stájový
Čeleď: Agelenidae – pokoutníkovití
Status: běžný druh
Popis: Poměrně velký pavouk o délce těla 9–15 mm (hlavohruď 4–6 mm). Hlavohruď je protáhle hruškovitého tvaru, světle hnědě zbarvená se dvěma tmavými laločnatými pruhy. Zadeček je oválně protáhlý, hnědý až hnědočervený se žlutavými a červenavými skvrnami. Celé tělo je hustě ochlupeno. Nohy jsou poměrně dlouhé, tmavě skvrnité.
Možná záměna: Podobný, avšak menší je pokoutník lesní (Tegenaria silvestris). Na otevřených biotopech a ve světlých lesích žije pokoutník polní (Tegenaria campestris), ten je také celkově menší a má jinou kresbu na hlavohrudi. Přesné určení je podle kopulačních orgánů. V budovávh se vyskytuje obvykle jen pokoutník stájový.
Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy.
V ČR hojný druh po celém území. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Tento pokoutník obývá světlé lesy, na starých stromech, sutě, skalní města, lomy a často se s ním setkáme také v hospodářských budovách (kůlny, stodoly, stáje - odtud české jméno) či zahradách a parcích. Vytváří velké husté plachtovité sítě mezi kameny, v dutinách stromů a v budovách mezi trámy či v rozích. Aktivní je v noci, kdy vyčkává v trubicovitém ústí sítě na kořist. S dospělci se setkáme obvykle od května do října.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!