Maianthemum bifolium - pstroček dvoulistý

24. 1. 2022 vytvořil Václav Dvořák

Maianthemum bifolium (L.) F. W. Schmidt – pstroček dvoulistý

Syn.: Convallaria bifolia L.

Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Status: běžný druh

 

Popis: Bylina s dlouhým, článkovaným, plazivým oddenkem. Lodyha přímá, jednoduchá, lysá, zelená. Listy řapíkaté; čepel vejčitá, celokrajná, na bázi široce srdčitá, se souběžnou žilnatinou, na rubu odstále pýřitá, lesklá. Květenstvím je vrcholový hrozen složený až ze 30 květů. Květy oboupohlavné, vonné, bílé, na bázi nachové; okvětní lístky volné. Plodem jsou kulovité bobule, hnědavě kropenaté, později leskle svítivě granátově červené.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh, který snad nezkušenému oku může zejména za plodu připomínat konvalinku vonnou (Convallaria majalis). Konvalinka však nemá olistěnou lodyhu a květenstvím je postranní hrozen, okvětní lístky jsou baňkovitě srostlé.

 

Rozšíření: Druh s rozsáhlejším euroasijským areálem s těžištěm rozšíření v kontinentálních oblastech Asie, avšak na východ zasahující až do Japonska. V Evropě roste na většině kontinentu vyjma mediteránních oblastí jižní Evropy.

 

V České republice se jedná o hojný druh vyskytující se v lesnatých oblastech od nížin až po subalpínský stupeň.

 

Ekologie: Pstroček je lesním druhem, který za dobrý podmínek vytváří rozvolněné porosty v různých typech lesů. Setkat se s ním lze též na zarůstajících skalách a sutích, v karech, ojediněle na okrajích horských luk. Je součástí řady vegetačních typů, velmi často acidofilních bučin a jedlin sv. Luzulo-Fagion sylvaticae.

 

Geofyt s fenologickým optimem kvetení od května do července.

 

Poznámka: Rostlina je jedovatá.

 

 

Literatura:

 

Slavík B. & Zázvorka J. (2010): Maianthemum Wiggers In: Štěpánková J., et al. (eds), Květena České republiky, vol. 8, Academia, Praha, 591–592.