Lytta vesicatoria - puchýřník lékařský

8. 9. 2009 vytvořil Filip Trnka

Lytta vesicatoria (Linnaeus, 1758)  puchýřník lékařský

Syn.: Lytta crassicornis Costa 1882

Čeleď: Meloidae – májkovití

Status: EN

 

Popis: Velikost 1224 mm, zbarvení je v kovových odstínech zelené. Tykadla středně dlouhá, hlava trojúhelníkovitá ve tvaru srdce. Tělo dlouze protáhlé, jemně šedivě ochlupené. Jeden z nejznámnějších brouků z čeledi majkovitých (Meloidae). Nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Od Španělska přes celou Evropu až na Kavkaz.

 

V ČR se vyskytuje lokálně hojněji v nížinách, jinak poměrně vzácný, především na jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Dospělci se objevují od května do července především na xerotermních biotopech jako jsou stepi a lesostepi, exponované svahy se solitérními stromy. Dospělce lze spatřit jak ožírají listy nejrůznějších keřů a stromů, především na  jasanech (Fraxinus spp.), šeříku obecném (Syringa vulgaris), zimolezu obecném (Lonicera xylosteum) a ptačím zobu obecném (Ligustrum vulgare). Čas od času se puchýřníci přemnoží a způsobují holožíry na těchto rostlinách. Jak je u majek zvykem i puchýřník lékařský potřebuje pro svůj vývoj různé druhy blanokřídlých zemních včel. Samičky kladou vajíčka do půdy a larvy (triungulini) ti prý dle literatury aktivně vyhlédávají hnízda včel v kterých pak paraziticky žijí. Jako všichni majkovití brouci i puchýřník vylučuje jedovatý alkaloid kantharidin, který se právě především z puchýřníků používal již od středověku jako afrodiziakum nebo jako smrtelný jed. Kantharidin produkují pouze samečci, kteří ho předávají při páření samičkám a ty vajíčkům. I když se jedná o velice prudký jed mnoho živočichů je vůči němu imunní nebo ho dokonce v sobě kumulují. Mezi odolné živočichy patří především hrabaví ptáci a žáby. Uvádí se že páchne po myšině.

 

Ohrožení a ochrana: Jelikož obývá xerotermní biotopy, jeho ohrožení především spočívá v omezenosti rozšíření biotopů které obývá.  V červeném seznamu označen jako ohrožený, zákonem chráněn není.

 

Taxonomická poznámka: V ČR se vyskytuje v nominátní subspecii Lytta vesicatoria vesicatoria, v Malé Asii, ve Střední Asii a v přilehlých oblestech tvoří odlišné subspecie lišící se výrazně kresbou a zbarvením např.: Lytta vesicatoria togata.

 

 lytta_vesicatoria1 lytta_vesicatoria 2 lytta_vesicatoria 3

 

Literatura:

 

Hůrka K. (2005): Brouci České a Slovenské republiky. Beetles of the Czech and Slovak Republics. Kabourek, Zlín.