Lonicera caprifolium - zimolez kozí list

18. 10. 2020 vytvořil Václav Dvořák

Lonicera caprifolium L. – zimolez kozí list

Syn.: Periclymenum italicum Mill.; Caprifolium hortense Lam.

Čeleď: Caprifoliaceae – zimolezovité

Status: zdomácnělý neofyt

 

Popis: Ovíjivý opadavý keř s dutými, obvykle kolem 5 m dlouhými větvemi. Borka žlutohnědá, stužkovitě se odlupující. Čepel listů eliptická až obvejčitá, na vrcholu tupá, celokrajná, svrchu tmavozelená, naspod sivozelená; v horní části lodyh protistojné listy bázemi srostlé. Květy velmi aromatické, v lichopřeslenech v úžlabí nejvyšších srostlých listů; koruna dvoupyská, zprvu bělavá, později růžová až fialová. Plodem jsou oranžové až korálově červené bobule.

 

Možná záměna: Druh je zaměnitelný s ostatními zástupci se srostlými protistojnými listy. Takové druhy se u nás pouze pěstují, zplaňují vzácněji.

 

Rozšíření: Domovinou je tomuto druhu oblast kolem Černého moře, s přesahem na Krym, Kavkaz a hlouběji do Balkánského poloostrova, jinde v jižní Evropě je považován za zdomácnělý neofyt, ostatně jako jinde na evropském kontinentu. S oblibou se pěstuje a může zplaňovat napříč kontinenty.

 

Na našem území je znám od 19. století a jako zplanělý se objevuje s různou mírou po celé republice. Častěji například v sz. Čechách, v Praze, ve středních Čechách a na jižní Moravě. Preferuje nížinné oblasti termofytika s přesahem do teplejších středních poloh.

 

Ekologie: Pěstuje se od zahrádek po velké parky, zplaňuje na křovinatých stráních, při okrajích lesů, na vinicích, podél starých plotů, zdí, při pustnoucích místech. Preferuje výhřevná stanoviště, na vhodných stanovištích vytváří bujné porosty. Semena jsou rozšiřována bobuložravými ptáky.

 

Fanerofyt s fenologickým optimem kvetení od května do června.

 

Poznámka: Kozím listem se ještě v polovině 20. století označoval celý rod zimolez.

 

 

 

Literatura:

 

Chrtek J. (1997): Lonicera L. In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Tomšovic P. (eds), Květena České republiky 5, Academia, Praha, 476–491.

 

Theis N., Donoghue M. J. & Li J. (2008): Phylogenetics of the Caprifolieae and Lonicera (Dipsacales) Based on Nuclear and Chloroplast DNA Sequences. – Systematic Botany, 33(4): 776–783.