Lixus vilis - rýhonosec

14. 12. 2015 vytvořil Filip Trnka

Lixus vilis (Rossi, 1790) – rýhonosec
Čeleď: Curculionidae – nosatcovití
Status: EN

 

Popis: Délka těla 8–14 mm, tělo protáhlé pokryto světlými chloupky (čerstvě vylíhnutí jedinci jsou pokryti typickým červeno-žlutým práškem). Štít jemně tečkovaný. Na boku štítu výrazný pruh (u čerstvých jedinců žlutě zbarvený). Nosec a čelo při bočním pohledu rovné. Konec krovek nepatrně rozchýlený.

 

Možná záměna: S našimi dalšími druhy rodu Lixus. Základním určovacím znakem je rovný nosec při pohledu z boku, který plynule přechází v čelo. Jiné druhy tohoto rodu mají nosec zakřivený.

 

Rozšíření: Evropa (kromě severní části), včetně Britských ostrovů, severní Afrika, v Asii přes Turecko a Kavkaz po Irán.

 

V ČR žije roztroušeně a vzácně především v teplých oblastech na jižní Moravě (Brněnsko, Hodonínsko, Znojemsko). Na vhodných lokalitách není vzácný.

 

Biologie a ekologie: Dospělce lze najít již brzy na jaře, často již v březnu. Imaga sedí na nebo pod růžicemi živných rostlin. Maximum výskytu březen až květen (říjen). Obývá teplá suchá místa s rozvolněnou vegetací se specifickým režimem narušování (obvykle raně sukcesní stádia s téměř holou půdou). Mezi takové biotopy patří xerotermní pastviny, narušované suché trávníky, ruderály, okraje cest, polí nebo vinic. L. vilis je monofágní druh s vazbou na pumpavu obecnou (Erodium cicutarium). Larva se vyvíjí v kořenovém krčku živné rostliny, později se zde i kuklí.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „ohrožený“. Relativní vzácnost druhu je dána vazbou na specificky narušované biotopy. V poslední době se pravděpodobně vlivem oteplování klimatu tento druh vyskytuje mnohem častěji než v minulosti.

 

 

Literatura:

 

Dieckmann L. 1983: Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae (Tanymecinae, Leoptopiinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie 33: 257–381.

 

Smreczyński S. 1968: Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XIX, Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 98c, Ryjkowce-Curculionidae, Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Hylobiinae. Państwowe wydawnictwo naukowe, Warszawa,

 

Stejskal R. & Trnka F. (2013): Nosatci tribu Cleonini a rodu  Lixus v České republice (Coleoptera: Curculionidae: Lixinae). Klapalekiana 49: 111–184.

 

Stejskal R. (2014): Nosatec Lixus vilis (Coleoptera: Curculionidae) na Znojemsku. Weevil Lixus vilis (Coleoptera: Curculionidae) in the Znojmo region. Thayensia 11: 139–143.