Liparus glabrirostris - klikoroh devětsilový

3. 12. 2008 vytvořil Filip Trnka

Liparus glabrirostris Küster, 1849  klikoroh devětsilový

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: bežný druh

 

Popis: Velikostí 14,318,3 mm se řadí mezi největší nosatcovité brouky, kteří se vyskytují na území ČR. Hlava je černá, štít řídce tečkován, za očima se nachází žluté šupiny a skvrna ve tvaru Y sahající do poloviny délky štítu směrem k hlavě. Krovky jsou černé s četnými žlutými skvrnkami, které jsou velice variabilní. Končetiny jsou pokryty drobnými žlutými štětinami.

 

Možná záměna: S naším dalším druhem, s klikorohem skvrnitým (Liparus germanus), který je velmi podobný. Základním rozdílem je právě výše zmíněná skvrna ve tvaru Y. Štít má Liparus glabrirostris delší než širší a Liparus germanus naopak. Liparus germanus je menším druhem.

 

Rozšíření: Poměrně hojný druh ve střední Evropě. Chybí v Nizozemí.

 

V ČR běžný v podhorských a horských oblastech.

 

Biologie a ekologie: Imaga se vyskytují již brzy z jara, často je můžeme nalézat v okolí horských potoků, kde žijí na porostech devětsilů (Petasites), zjištěn byl také na bolševnících (Heracleum) a podbělu lékařském (Tussilago farfara). Samičky prokousávají kořeny a kladou jednotlivě vajíčka, larvy žijí v kořenové části živných rostlin, kuklí se v půdě.

 

   

 

Literatura:

 

Benedikt S., Borovec R., Fremuth J., Krátký J., Schön K, Skuhrovec J. & Trýzna M. (2010): Komentovaný seznam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. 1. díl. Systematika, faunistika, historie výzkumu nosatcovitých brouků v České republice a na Slovensku, nástin skladby, seznam. Komentáře k Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae a Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae. Klapalekiana 46 (supplementum): 1–363.