Lathys humilis (Blackwall, 1855) – cedivečka kroužkovaná
Čeleď: Dictynidae – cedivečkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 1,75–2,8 mm (hlavohruď 0,5–1 mm). Hlavohruď je lesklá, hnědá s nevýraznou tmavší kresbou. Zadeček je hnědošedý, na hřbetní straně s tmavým několikrát zaškrceným proužkem. Po stranách zadečku jsou světlé a někdy i červenavé skvrny. Nohy jsou žlutohnědé, nápadně tmavě kroužkované (odtud české jméno). Zbarvení obou pohlaví je stejné.
Možná záměna: Od ostatních našich cediveček rodu Lathys (v ČR 3 druhy) se liší nápadně kroužkovanýma nohama a ekologií (zbylé dva druhy žijí na zemi mezi detritem na suchých a teplých místech). Na první pohled připomíná také cedivečky rodu Dictyna.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, v severní Africe a ve Střední Asii. Zavlečena byla do Kanady.
V ČR nehojný druh, ale roztroušeně po celém území, zejména v nížinách a středních polohách. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Cedivečka kroužkovaná žije v různých typech listnatých a smíšených lesů a hájů, v křovinách, na okrajích lesů, na lesostepích, ale i v parcích a sadech. Žije na větvích stromů a keřů, na kterých si staví drobné řídké sítě. Častá je zejména na větvích porostlých lišejníky, mezi kterými je dobře maskovaná a stélky lišejníků jí poskytují vhodné úkryty. Podobně se vyskytuje na uschlých větvičkách s odlupující se kůrou. Někdy ji najdeme také na kmenech stromů. Zimuje mezi prasklinami kůry, ale i v listovém opadu. S dospělci se setkáme nejvíce od dubna do července.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Dolanský J. (2012): Účinná metoda odchytu cedivečky kroužkované Lathys humilis. Pavouk 32: 17-18.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!