Korscheltellus lupulinus - hrotnokřídlec zahradní

10. 1. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Korscheltellus lupulinus (Linnaeus, 1758) – hrotnokřídlec zahradní

Čeleď: Hepialidae – hrotnokřídlecovití

Status: VU

 

Popis: Rozpětí křídel 20–40 mm, délka těla okolo 15 mm. Hlava je malá s krátkými tykadly. Zbarvení těla je světle hnědé, hustě dlouze ochlupené. Přední křídla jsou hnědá až šedohnědá ve středu s výrazným krátkým bílým proužkem a pásem bílých skvrn, z báze křídel vede šikmý bílý proužek. Zadní křídla jsou hnědavá bez kresby. Nohy jsou hnědé. Housenka je žlutobílá s výraznou hnědou hlavou, pokrytá na hřbetní straně bradavičkami.

 

Možná záměna: Od našich ostatních hrotnokřídleců (v ČR 5 druhů) ho odlišíme díky výrazné kresbě na předních křídlech, které tvoří bílé proužky, ostatní naše druhy nemají bílou kresbu v křídle tak výraznou.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, Střední Asii a na Kavkaze.

 

V ČR poměrně hojný druh, roztroušeně po celém území od nížin do podhůří.

 

Biologie a ekologie: Hrotnokřídlec zahradní obývá různé typy luk, stráně, okraje lesů a lesní světliny. Vyžaduje biotopy s dobře vyvinutým bylinným patrem. Aktivní je zejména za soumraku a v noci, přes den odpočívá obvykle na vegetaci. Občas přilétá na světlo. Létá od května do září. Imaga létají vířivým letem nízko nad vegetací. Housenky od srpna do května. Žijí v zemi, kde se živí kořeny různých bylin (např. jitrocel, chmel, šťovík, kopřiva aj.). Kuklí se na jaře blízko povrchu.

 

 

Literatura:


Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.