Hypochrysa elegans - zlatoočka pestrá

27. 2. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Hypochrysa elegans (Burmeister, 1839) – zlatoočka pestrá

Čeleď: Chrysopidae – zlatoočkovití

Status: EN

 

Popis: Délka těla 7–10 mm, rozpětí křídel 16–20 mm. Zbarvení hlavy je žluté s třemi tmavými linkami, které se táhnou i na štítu. Oči jsou zlatavé, tykadla dlouhá černá se žlutavým prvním článkem. Zadeček a je světle zelený až žlutozelený s tmavými proužky. Nohy jsou žlutavé s tmavými znaky. Křídla jsou široká s tmavými žilkami. Larva je vřetenovitá s dlouhými kusadly, žlutavou hlavou a světle zeleným tělem, podobně jako dospělci.

 

Možná záměna: Od našich ostatních zlatooček (Chrysopidae) se liší pestřejším zbarvením s tmavými linkami na těle, tmavou žilnatinou a žlutou hlavou. Je to jediný zástupce rodu Hypochrysa v ČR.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu západní, střední a východní Evropy (včetně Balkánu) a také v Turecku a severním Iránu.

 

V ČR nehojný až vzácný druh, zjištěna zejména v nižších a středních polohách roztroušeně na Moravě, z Čech znám jen jediný údaj z okolí Mariánských Lázní.

 

Biologie a ekologie: Tato zlatoočka obývá světlé listnaté lesy a jejich okraje, zejména bučiny, dubohabřiny a suťové lesy s vyvynutým keřovým patrem. U nás zejména v nižších polohách. Žije na stromech a keřích, nejčastěji na osluněných místech. Na rozdíl od ostatních našich zlatooček je aktivní zejména ve dne. Dospělci i larvy jsou dravé. Larvy žijí na listech keřů a stromů, kde se živí mšicemi a jiným drobným hmyzem. S dospělci se setkáme nejvíce v květnu a červnu.

 

Ohrožení a ochrana: Díky vazbě na přirozené světlé listnaté lesy a relativní vzácnosti je zařazena v červeném seznamu jako druh ohrožený (EN).

 

 

Literatura:

 

Dvořák L. & Gabriš R. (2015): Hypochrysa elegans (Burmeister, 1839) (Neuroptera: Chrysopidae) – nová zlatoočka pro Čechy. – Západočeské entomologické listy, 6: 44–46.

 

Jedlička L., Ševčík J. & Vidlička Ľ. (2004): Checklist of Neuroptera of Slovakia and the Czech republic. Biologia, 59/Suppl. 15: 59–67.