Heriaeus oblongus Simon, 1918 – běžník smaragdový
Čeleď: Thomisidae – běžníkovití
Status: EN
Popis: Nápadný druh běžníka o délce těla 5–8 mm (hlh. 2,2–2,8 mm). Hlavohruď je poměrně široká stejně jako celé tělo zbarvena zeleně s tenkým bílým proužkem uprostřed. Zadeček je oválný s třemi tenkými bílými proužky a nevýraznou růžovou skvrnkou v horní části zadečku. Nohy jsou poměrně dlouhé (zvláště u samců) zeleně zbarvené. Celé tělo je pokryto dlouhými světlými chloupky.
Možná záměna: Tohoto pavouka můžeme u nás zaměnit s běžníkem trávovým (Heriaeus graminicola), který má tvar zadečku spíše trojúhelníkovitý a bez tří podélných bílých proužků.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v teplejších oblastech mírného pásu Evropy a západu Asie.
V ČR vzácný druh, jen v teplých oblastech zejména na jihu Moravy (starší nálezy také z Českého středohoří). Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Běžník smaragdový se vyskytuje na xerotermních lokalitách jako jsou stepi, lesostepi, okraje doubrav, suché stráně apod. Najdeme ho mezi vegetací, zejména na chlupatých rostlinách z čeledí hluchavkovitých (Lamiaceae) a brutnákovitých (Boraginaceae). Přes den číhají na listech na svou kořist. Zimují subadultní jedinci mezi stařinou a pod kameny.
Ohrožení a ochrana: Tento druh je díky své vazbě na zachovalé stepní trávníky v Červeném seznamu bezobratlých ČR veden jako ohrožený druh (EN). Stejně jako běžník trávový (H. graminicola) byl navržen k druhové ochraně.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!