Gymnadenia odoratissima - pětiprstka vonná

11. 10. 2015 vytvořil Václav Dvořák

Gymnadenia odoratissima (L.) L. C. Richard – pětiprstka vonná

Syn.: Orchis odoratissima L.

Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Status: A1, CITES

 

Popis: Štíhlá bylina s přímou, oblou, do 50 cm vysokou lodyhou. Listy modrozelené, sblížené k bázi lodyhy, čárkovité. Klas úzce kuželovitý, hustý, složený i ze 60 květů. Květy růžové nebo světle červené, často nažloutlé, výrazně aromatické. Ostruha tenká, mírně prohnutá, kratší nebo zdéli semeníku.

 

Možná záměna: Dobře poznatelný druh. Od našich ostatních pětiprstek se liší zejména krátkou ostruhou a žlutavým nádechem růžových květů.

 

Rozšíření: Evropský taxon s výskytem soustředěným do středoevropských hor, na sever s přesahem do jižní části Skandinávie, na východ do evropské části Ruska, na jih na Balkánský poloostrov.

 

V České republice vždy vzácný druh známý z několika polabských černav u Všetat a Velenky a dále z Moravy z vrchu Velký Lopeník. Dnes na všech našich lokalitách vyhynulý.

 

Ekologie: Obvykle roste na vlhkých, slatinných loukách, na pastvinách, z ciziny je známa také ze zatravnělých skal a řídkých lesů. Výrazný kalcifyt rostoucí na vápencích nebo na uhličitany bohatých substrátech.

 

Geofyt s fenologickým optimem kvetení od června do srpna.

 

Ochrana a ohrožení: Pětiprstka vonná byla na našem území naposled dokladována ze začátku 30. let 20. století na Velkém Lopeníku v Bílých Karpatech. Na lokalitách v Čechách zmizela pravděpodobně již dříve. Příčiny vymizení se hledají jen velmi obtížně. Dnes je druh považován za vyhynulý (A1) na našem území.

 

 

Literatura:


Procházka F. et al. (2010): Gymnadenia R. Br. In.: Štěpánková J. (ed.), Květena České republiky vol. 8, Academia, Praha, 492-497.

 

Randuška D. et Križo M. (1986): Chránené rastliny. - Príroda, Bratislava.