Geotrupes mutator - chrobák měnlivý

14. 8. 2010 vytvořil Filip Trnka

Geotrupes mutator (Marsham, 1802) - chrobák měnlivý  

Syn.: Geotrupes aenescens Depoli, 1924; Geotrupes chlorophanus Westhoff, 1881; Geotrupes cyanescens Luigioni, 1920; Geotrupes fulvopubens Reitter, 1909; Geotrupes impressicollis Ferrari, 1852; Geotrupes incertus Tournier, 1886; Geotrupes purpurascens Westhoff, 1881; Geotrupes violaceus Westhoff, 1881; Scarabaeus mutator Marsham, 1802; Scarabaeus politus Malinowsky, 1811  

Čeleď: Geotrupidae - chrobákovití  

Status: RE

 

Popis: Velikost 15-24 mm, zbarvení těla je černé se zlatozeleným, zeleným, zelenomodrým, modrým, fialovým až červeným kovovým leskem, který je intenzivnější na spodní straně těla. Vyjímečně jsou některé kusy černé, se slabým kovovým nádechem. Ze všech našich zástupců má chrobák měnlivý nejsilnější kovový lesk a je barevně nejvíce variabilní. Zadečkové články jsou po celé ploše chloupkované.

 

Možná záměna: Z našich druhů je zaměnitelný s chrobákem velkým (Geotrupes stercorarius) a chrobákem Geotrupes spiniger. Od výše jmenovaných druhů se dá spolehlivě odlišit počtem krovečných rýh mezi ramenní boulí a švem krovek. G. mutator má rýh devět, zatímco ostatní zástupci rodu Geotrupes sedm. Nezkušený pozorovatel by mohl G. mutator zaměnit i s chrobákem lesním (Anoplotrupes stercorosus).

 

Rozšíření: Celá Evropa, na sever jde až po hranici listnatých lesů. Východně zasahuje do Kazachstánu, Íránu a východního Turecka. Západní hranici rozšíření tvoří Britské ostrovy a Iberský poloostrov.

 

V ČR je považován za vyhynulý druh, poslední nález je z roku 1969 z Benátek na Jizerou. Ještě kolem do konce 50. let 20. století se vyskytoval na vhodných, níže položených lokalitách po celém území ČR, místy hojně. Z  našich zástupců rodu Geotrupes býval považován za nejběžnější druh.

 

Biologie a ekologie: Dospělci již od března až do listopadu s maximem na přelomu března a dubna. Vyskytují se zejména na stanovištích se sprašovým podkladem. Dospělci vyhledávají převážně koňský trus, vzácněji hovězí nebo ovčí. Pod trusem vyhrabávají chodby, které se různě větví; na konci každé chodby samička upěchuje mateřskou trusovou hrudku, která slouží za potravu budoucí larvě.

 

Ohrožení a ochrana: Pro přežití chrobáka měnlivého je klíčový chov koní a jejich pastva na lokalitách s původním výskytem tohoto druhu a zejména ekologické zemědělství bez používání umělých chemických přípravků kvůli zvýšené citlivosti vývojových stádií tohoto druhu na tyto přípravky (umělá krmiva, anthelmintika a umělá hnojiva).