Genista tinctoria - kručinka barvířská

23. 11. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Genista tinctoria L.  kručinka barvířská

Syn.: Spartium tinctorium (L.) Roth, Genistoides tinctoria (L.) Moench., Genista elata (Moench.) Wenderoth, Genista elatior Koch, Cytisus tinctorius (L.) Vis., Genista tinctoria L. subsp. vulgaris (Spach) Dostál  

Čeleď: Fabaceae  bobovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Keřík, dorůstající výšek do 1 m, s vystoupavým, bohatě větveným kmínkem. Větve jsou přímé, lysé až přitiskle chlupaté, zelenavé, s podélnými žebry. Listy podlouhlé až eliptické, na bázi přisedlé, na lící lysé, na rubu řídce chlupaté. Palisty čárkovité, malé. Květenství hroznovité, bohaté, složené ze žlutých pyskatých, do 2 cm velkých květů. Plodem je podlouhlý jednošvý lusk.

 

Možná záměna: Od našich dalších dvou druhů rodu Genista ji lze odlišit podle větví bez trnů a bohatých hroznovitých květenství.

 

Rozšíření: Celkové rozšíření sahá od severního Španělska a Velké Británie po jižní polohy Skandinávie, Malou Asii a Ural. Zavlečena byla na východní pobřeží Kanady.

 

U nás poměrně hojný druh, rozšířený od nížin po spodní polohy oreofytika.  

 

Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, na skalních výchozech, na chudších loukách a pastvinách. Není náročná na půdní reakci ani na typ podloží. V literatuře je udávána jako diagnostický druh svazu Genisto germanicae-Quercion.

 

Chamaefyt až nanofanerofyt. Kvete od června do srpna.

 

Význam: Dříve se nadzemní části této rostliny používaly k barvení tkanin a látek (viz. druhové jméno). Nať kručinky barvířské slouží jako diuretikum a užívá se při nemocech oběhové soustavy a při poruchách látkové výměny.

 

 

 

Literatura:

 

Skalická A. (1995): Genistella Ortega – In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 354-355.