Genista germanica - kručinka německá

11. 7. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Genista germanica L.  kručinka německá  

Syn.: Cytisus germanicus (L.)Vis., Voglera germanica (L.) Fourr., Scorpius spinosus Moench, Voglera spinosa G., M. et Sch., Genista heterocantha Schloss. et Vuk.  

Čeleď: Fabaceae  bobovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Drobný, do 50 cm vysoký keřík či polokeř s vystoupavými, trnitými, krátce chlupatými větvičkami. Jednoleté větve (letorosty) jsou zelené, bez trnů, hustě odstále chlupaté. Listy jsou eliptické až protáhle vejčité, na konci zašpičatělé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, na rubu odstále chlupaté, na okrajích s oddálenými dlouhými chlupy. Květy jsou žluté, tvořící hroznovitá květenství. Listeny v květenství jsou šídlovité. Kalich je dvoupyský, s horním pyskem kratším. Plodem jsou lusky.

 

Možná záměna: Od našich ostatních zástupců rodu Genista se liší zejména trnitými větvemi a dlouze odstálým oděním.

 

Rozšíření: Evropský druh s nevelkým areálem rozšíření a zřetelnou suboceanickou tendencí. Vyskytuje se od střední Francie a Belgie na západě po Ukrajinu na východě. Na sever areál zasahuje po jižní Skandinávii, na jih po severní Itálii a Chorvatsko. Izolované arely leží v Rumunsku a v Rusku v okolí Nižného Novgorodu. Zcela chybí v Alpách a téměř celém prostoru Panonské nížiny.

 

V ČR se vyskytuje roztroušeně až lokálně hojně od nížin do hor, kde je však velmi vzácná. Velmi vzácná je také v územích s vápencovým podložím, jako je Český kras či Pálava.

 

Ekologie: Kručinka německá roste především v lesích s kyselým podložím a na jejich okrajích. Najdeme ji v acidofilních doubravách, borech, ale také na náhradních stanovištích po těchto lesích, jako jsou vřesoviště a pastviny. Vyhovují jí polostinná stanoviště na lehkých a lépe provzdušněných půdách. Je diagnostickým druhem doubrav svazu Genisto germanicae-Quercion a vřesovišť svazu Genistion.

 

Chamaefyt, který kvete od května do června.

 

Význam: Druh se občas používá jako okrasný keřík. Jde o mírně jedovatou rostlinu, jejíž semena obsahují větší množství různých alkaloidů. V minulosti byla, stejně jako kručinka barvířská (Genista tinctoria), používána v lidovém léčitelství a k barvení látek.

 

 

 

Literatura:

 

Skalická A. (1995): Genistella Ortega – In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 4, Academia, Praha, 354-355.