Franz-Franz - přírodní rezervace

2. 2. 2022 vytvořil Václav Dvořák

Necelých 5 km severně města Rýmařova se nachází výrazný krajinný prvek v podobě protáhlého sedla zvaného Čertovo. Sedlo tvoří jižní okraj CHKO Jeseníky a jeho severní část byla na přelomu 20. a 21. století vyhlášena jako přírodní rezervace.

 

PR Franz-Franz

Kraj: Moravskoslezský, okres: Bruntál

Rozloha: 18,9 ha

Vyhlášeno: 2000

 

Z Rýmařova musíme překonat 200 výškových metrů, než se dostaneme k sedlu s průměrnou nadmořskou výškou 750 m n. m. Sedlo je převážně zalesněné, obklopené loukami, zarůstajícími mezemi a extenzivními pastvinami. Skalní podklad je tvořen pestrou mozaikou vulkano-sedimentárních hornin, které na řadě míst západních svahů vytváří skalní výchozy. Horniny přitahovaly lidskou pozornost po řadu století a není divu, že na morfologii terénu se výrazně podepsala povrchová i podpovrchová těžba. V centru zájmu zde byly rudy olova, především galenit, který zde vytváří různé oxidační formy jako je anglosit a cerusit. Prostor důlního díla St. Veit – Kotzian byl aktivní do poslední třetiny 19. století, ale kompletně těžební průzkumy ustaly až v polovině 20. století. Po těžbě můžeme v rezervaci vidět různě velké haldy a odvaly, ústí jednotlivých štol. Podzemní část prostor je ovšem člověku nepřístupná, stala se však významným zimovištěm letounů.

 

Vegetační kryt je v severních a východní částech tvořen květnatými bučinami s dominantním bukem lesním (Fagus sylvatica), hojným smrkem ztepilým (Picea abies), vtroušeným javorem klenem (Acer pseudoplatanus), jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior), modřínem opadavým (Larix decidua), jedlí bělokorou (Abies alba), třešní ptačí (Prunus avium), z keřů se objevují druhy typické pro podhorský stupeň, například bez hroznatý (Sambucus racemosa) a zimolez černý (Lonicera nigra). V podrostu jsou hojné kapradiny – kapraď samec (Dryopteris filix-mas) a kapraď rozložená (Dryopteris dilatata). Z bylin se objevují např. kokořík přeslenitý (Polygonatum verticillatum), dymnivka dutá (Corydalis cava), vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium), mařinka vonná (Galium odoratum). Velmi lokální je výskyt kýchavice bílé Lobelovy (Veratrum album subsp. lobelianum). Na hřebeni a ve skalnatých částech lokality se formují prosvětlené suťové lesy, kde se z dalších dřevin objevuje bříza bělokorá (Betula pendula), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) či růže převislá (Rosa pendulina). Z bylin je častá brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus). V omezené míře se na skaliskách formuje štěrbinová vegetace s výskytem sleziníku červeného (Asplenium trichomanes). Okraje rezervace jsou místy eutrofizované s dominantním výskytem kopřivy dvoudomé (Urtica dioica). V okolí rezervace se na loukách hojně vyskytuje světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana) a okolní smrkové lesy byly v posledních letech těženy z důvodu kůrovcové kalamity. Bryologický ani mykologický průzkum doposud nebyl zpracován.

 

Fauna bezobratlých doposud nebyla podrobně studovaná, dá se předpokládat výskyt běžných druhů, místy snad i typických druhů horských. Rezervace je však významná jako zimoviště letounů, kterých tu bylo zaznamenáno přes 10 druhů. V hojné populaci zde zimuje především kriticky ohrožený vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros), netopýr brvitý (Myotis emarginatus) a netopýr velký (M. myotis). Nepravidelně se objevují menší kolonie netopýra černého (Barbastella barbastellus), n. Brandtova (Myotis brandtii), n. vodního (M. daubentonii), n. velkouchého (M. bechsteinii) a dalších druhů.

 

Z lokality je doloženo hnízdění výra velkého (Bubo bubo), spatřit zde můžeme například datla černého (Dryocopus martius), brhlíka lesního (Sitta europaea), holuba doupňáka (Columba oenas), v okolních remízech lindušku lesní (Anthus trivialis) či strnada lučního (Miliaria calandra).

 

Přírodní rezervace Franz-Franz patří k mladším maloplošně chráněným územím, jejímž cílem je především ochrana zimovišť letounů. Tomuto účelu slouží dobře, stav populací je stabilní až mírně zlepšující se. Problémem rezervace je především dřevinná skladba vegetace, která podléhá tlaku kůrovců a také vandalismus lidí, který spočívá v permanentním poškozování zabezpečení štol. Na severovýchodní okraji rezervace roste mohutný exemplář lípy velkolisté (Tilia platyphyllos), který je veden mezi památnými stromy Česka.

 

 

Literatura:

 

Dvořák V. (2021): Ms. Vlastní pozorování v roce 2021.

 

Kolektiv autorů SCHKO Jeseníky (2020): Plán péče o přírodní rezervaci Franz-Franz na období 2020–2029. – Ms. [depon in: SCHKO Jeseníky v Jeseníku, 25 s. + přílohy].