Falco tinnunculus - poštolka obecná

6. 8. 2008 vytvořil Ondřej Machač

Falco tinnunculus Linnaeus, 1758 - poštolka obecná

Řád: Accipitriformes - dravci; Čeleď: Falconidae - sokolovití

Status: běžný druh

 

Popis: Malý sokolovitý dravec, velký asi jako holub. Délka těla okolo 40 cm, rozpětí křídel až 80 cm. Hmotnost 190 - 300 g. Samice a mladí ptáci jsou zbarveni hnědě, se skvrnitým břichem a hřbetem. Samec má hlavu modrošedou, stejně jako ocasní pera (špičky ocasních per jsou černé u obou pohlaví). Na hlavě pod okem má poštolka obecná tmavý vous, který je patrný zvláště u samců. Hřbet hnědý, tmavší než břicho.  Křídla jsou úzká, mírně zahnutá. Vnitřní část křídla hnědá, zbytek černý. Zakončení ocasu do písmene "U". Nohy jsou žluté.

 

Možnost záměny: S poštolkou jižní (Falco naumanni) - samci nemají skvrnitý hřbet, mají kontrastnější zbarvení a na loketních letkách modrošedý pruh. Samice má světlou skvrnu na líci. Tvar ocasních per do písmene "V". Tato poštolka však k nám jen vzácně zalétá.

 

Rozšíření: Palearktický druh - celá Evropa, Asie.

 

V ČR spolu s kání lesní nejhojnější dravec. Hnízdí po celém území.

 

Biologie a ekologie: Známý dravec. Můžeme ji spatřit v  otevřené krajině - pole, louky, meze. Také města, skalnatá krajina. Často se s ní setkáme nad polem, jak je typicky "zavěšená" na jednom místě ve vzduchu a třepotá křídly. Takto číhá na hlodavce - nejčastěji na hraboše polního. V létě je podstatnou složkou její potravy velký hmyz (např. kobylky). Dále se živí i ještěrkami a drobnými ptáky.  Poštolka obecná hnízdí od dubna, na budovách (často i na balkonech), na hradních zříceninách, skalách, ve starých lomech a někdy využívá i stará hnízda havranů a vran. Jsou dokonce známy případy hnízdění v dutém stromě. Vždy co nejvýše nad zemí. Hnízdo bývá nedbale postaveno s různých větviček. Vejce jsou světle hnědá až rezavá s drobnými skvrnami, obvykle 4 - 6. Na vejcích sedí samice, samec jí donáší potravu. Zhruba po měsíci se líhnou malé poštolky, ty mají bílé prachové peří. Po měsíci vydatného krmení opouštějí mladé poštolky hnízdo, zůstávají však ještě nějaký čas v blízkosti rodičů, kteří je krmí. Poštolka se ozývá typickým hlučným "kikikiki". Poštolky žijí v párech a můžou se dožít i 20 let.

 

Hlas: Především v období toku se dospělí jedinci ozývají velmi výrazným a pronikavým pískotem, viz zde

 

Ochrana, význam: Poštolka obecná není ohrožená. Jde o běžný druh, který se vyskytuje a hnízdí po celém území ČR.

 

 

Literatura:

 

Hudec K. & Šťastný K. 2005 (eds) 2005: Fauna ČR: Ptáci 2/II. Academia, Praha.

 

Svensson L., Mullarney K., Zettenström D. & Grant P. J. 2012: Ptáci Evropy, severní Ameriky a Blízkého Východu. Ševčík nakladatelství, Plzeň.