Exoprosopa minos - dlouhososka

14. 2. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Exoprosopa minos (Meigen, 1804) – dlouhososka

Čeleď: Bombyliidae – dlouhososkovití

Status: vzácný druh

 

Popis: Délka těla 12–16 mm. Tělo je zavalité, tmavé, u samců na zadečku s bílými šupinkami, u samic je zadeček hnědožlutě pruhovaný. Na tmavém štítu jsou, zvláště ve spodní části rezavé chloupky. Oči jsou tmavě hnědé. Sosák je krátký. Nohy jsou černé. Křídla jsou poměrně široká s výrazně zahnědlým okrajem.

 

Možná záměna: V ČR se vyskytují další tři druhy rodu Exoprosopa, které však mají na rozdíl od tohoto druhu skvrnitá křídla.

 

Rozšíření: Palearktický druh, mírný pás Evropy, severní Afrika, Blízký Východ a Střední Asie.

 

V ČR vzácný druh, zjištěn teprve v roce 2007 na Bzenecku, později také na Břeclavsku.

 

Biologie a ekologie: Tato dlouhososka se vyskytuje na suchých osluněných biotopech. U nás je znám z písčin, stepí a osluněných okrajů světlých lesů. Dospělci se vyskytují od července do září. Aktivní je zejména za slunečných dnů, kdy létají nízko nad zemí a usedají na květy a vegetaci. Často také usedá na osluněnou půdu nebo kameny. Hostitel larev není znám, ale předpokládá se, že by to mohl být chroust mlynařík (Polyphyla fullo).

 

 

Literatura:

 

Čelechovský A. (2009): Exoprosopa minos (Meigen, 1804) v České republice (Diptera: Bombyliidae). Čas. Slez. Muz. Opava (A), 58: 53-54.

 

Čelechovský A. & Bosák J. (2009): Bombyliidae Latreile 1802. In: Jedlička L., Stloukalová V. & Kúdela M. (eds.): Checklist of Diptera of the Czech Republic and Slovakia. Electronic version. http://zoology.fns.uniba.sk/diptera