Euplocamus anthracinalis - mol ozdobný

12. 11. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Euplocamus anthracinalis (Scopoli, 1763) – mol ozdobný

Čeleď: Tineidae – molovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla okolo 10 mm, rozpětí křídel 25–33 mm. Hlava je černá se žlutými chloupky a s prodlouženými černými chloupky okolo makadel. Tykadla jsou u samců černobíle hřebenitá, u samic jednoduchá. Na hrudi jsou u kořene křídel žlutavé skvrny. Zadeček je šedočerný. Přední křídla jsou černá s bílými skvrnami, zadní křídla jsou černá, u samců s šedavým lemem. Křídla mají třásnitý lem. V ČR nezaměnitelný druh. Patří mezi naše největší moly.

 

Rozšíření: Evropský druh – střední a jihovýchodní Evropa.

 

V ČR roztroušeně po celém území, zejména v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Tento mol se vyskytuje v různých typech listnatých lesů a na lesních okrajích, zejména v bučinách a doubravách. Létá třepotavým letem obvykle za slunečních dnů. Imaga často odpočívají na kmenech stromů nebo na vegetaci. S dospělci se setkáme od dubna do srpna (nejpočetněji v květnu). Housenky žijí v choroších a v trouchnivějícím dřevě a také v dutinách stromů. Živí se chorošovitými houbami a dřevním trouchem.

 

  

 

Literatura:


Bělín V. (2003): Noční motýli České a Slovenské republiky. Kabourek Zlín.

 

Laštůvka Z. & Liška J. (2010): Seznam motýlů České republiky. Checklist of Lepidoptera of the Czech Republic (Insecta: Lepidoptera): http//www.lepidoptera.wz.cz/