Euplagia quadripunctaria - přástevník kostivalový

30. 7. 2009 vytvořil Filip Trnka

Euplagia quadripunctaria (Poda, 1761)  přástevník kostivalový

Syn.: Callimorpha quadripunctaria (Poda, 1761); Euplagia hera (Linnaeus, 1767); Panaxia quadripunctaria (Poda, 1761); Phalaena quadripunctaria Poda, 1761

Čeleď: Arctiidae – přástevníkovití

Status: NATURA 2000, HD II, IV

 

Popis: Rozpětí křídel 5260 mm, zbarvení svrchních křídel je černo-hnědé se žlutavými až bělavými pruhy. Spodní křídla jsou zbarvena výrazně červeně s černými skvrnami. Přední část těla hnědá se světlými proužky, zadeček červený s černými skvrnkami. Housenka je z vrchu černo-šedá, vespodu žluto-šedá, po bocích s řadou bílých skvrn a velkými oranžovými výrustky s krátkými žluto-hnědými chlupy.

 

Rozšíření: Druh se západopalearktickým rozšířením, od Pyrenejí a jižní Anglie přes větší část střední Evropy a Středomoří až na Blízký východ, Írán až po jižní Ural.

 

V ČR na vhodných lokalitách běžným druhem, najdeme ho především v nižších a středních polohách jak v Čechách tak na Moravě. V Čechách především v širokém okolí Prahy, v Českém krasu, kaňonu Berounky, Českém středohoří také v jižních Čechách. Na velké části střední a jižní Moravy hojně na lokalitách jako jsou Pavlovské vrchy, Moravský a Hranický kras, Podyjí.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od začátku června do září, s vrcholem v přelomu července a srpna. Motýli jsou aktivní jak ve dne tak v noci. Biotopem výskytu jsou především osluněné skalní lesostepy, teplomilné doubravy ale i slunné lesní okraje. Dospělce často zastihneme při sání nektaru, oblíbenou rostlinou je sadec konopáč (Eupatorium cannabinum) a také různé miříkovité (Apiaceae) rostliny. Páření probíhá v noci, samička klade vajíčka na nejrůznější rostliny, jelikož larvy jsou polyfágní. Běžně jě najdeme na hluchavkách (Lamium), starčcích (Senecio), šalvějích (Salvia), vrbovkách (Epilobium), kopřivách (Urtica), pomněnkách (Myosotis) nebo na již zmíněném sadci konopáči. Housenky od září do května, přezimují a na jaře pokračují v žíru. Kuklí se při povrchu země v šedavém zápředku. Má jednu generaci za rok.

 

Ohrožení a ochrana: Druh uvedený ve směrnicích Evropské unie. U nás mu bezprostřední ohrožení nehrozí, jelikož je poměrně rozšířený a hojný. Úbytek přástevníka by mohlo způsobit intenzivní zemědělství, zalesňování nebo zarůstání lesostepních lokalit. Na lokalitách výskytu se provádí managment jako odstraňování náletu, extenzivní pastva nebo mozaikovitá seč.

 

 euplagia_quadripunctaria1 euplagia_quadripunctaria2 euplagia_quadripunctaria3 euplagia_quadripunctaria4 euplagia_quadripunctaria5  euplagia_quadripunctaria_biotop6

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.