Euphorbia lathyris L. – pryšec skočcový
Syn.: Tithymalus lathyris (L.) Hill – pryšec křižmolistý
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Status: nepůvodní druh
Popis: Bylina s přímou, statnou, v horní polovině větvenou, hustě olistěnou, lysou lodyhou, obvykle vysokou do 100 cm. Listy vstřícné, křižmostojné; čepele sivozelené, lysé. Cyathia v bohatě větvených lichookolících. Tobolky kulovité, hladké, s houbovitým oplodím.
Možná záměna: Dobře poznatelný druh zejména dle vstřícných, křižmostojných listů a měkkého (houbovitého) oplodí tobolek.
Rozšíření: Druh se přirozeně vyskytuje ve Středozemí s přesahem areálu na Britské ostrovy a do severní Afriky. Mimo tuto oblast je široce naturalizovaným druhem. Jako nepůvodní druh je udáván z Austrálie a ze Severní Ameriky.
V České republice se pěstuje jako okrasná rostlina, která zplaňuje. Častěji se objevuje ve východních Čechách, jinde spíše ojediněle.
Ekologie: U nás zplaňuje na stanoviště synantropní a ruderální jako jsou rumiště, okraje cest, paty zídek. Též jej lze nalézt v lomech či na skalách.
Jednoletý až dvouletý terofyt s fenologickým optimem od července do srpna.
Poznámka: Všechny části rostliny jsou jedovaté. Pryšec skočcový nacházel v minulosti uplatnění zejména v lidovém léčitelství jako projímadlo či lék na kuří oka a v pověrách, kdy měl odpuzovat hlodavce ze zahrádek. V současnosti patří mezi perspektivní rostliny pro výrobu biopaliv.
Literatura:
Chrtek J. & Křísa B. (2003): Tithymalus Gaertner In.: Hejný S. & Slavík B. (eds), Květena České republiky, vol. 3, 2. vydání, Academia, Praha, 321-346.
Ruíz-de la Cruz I., Orozco-Muñoz A. et al. (2015): Exergy Evaluation of Biodiesel Production Process from Euphorbia Lathyris. – Chemical Engineering Transactions, 43, 535– 540.
Najdete zde již více než 2700 druhů rostlin, hub a živočichů!