Euonymus verrucosa - brslen bradavičnatý

21. 4. 2009 vytvořil Filip Trnka

Euonymus verrucosa Scop. - brslen bradavičnatý  

Syn.: Euonymus verucosus Scop.  

Čeleď: Celastraceae - jesencovité  

Status: C4

 

Popis: Jedná se o jedovatý, opadavý, hustě větvený keř o výšce 2-5 m. Větvičky jsou nazelenalé, hustě poseté lenticelami - jemně načernalými "bradavicemi". Listy vyrůstají na krátkém řapíku, jsou vejčitě kopinaté, eliptické, zašpičatělé, velké 3-6 cm, na podzim se zbarvují do růžova. Kraj je vroubkovaně pilovitý. Žilnatina je na rubu pýřitá. Během května až června se objevují, na tenké stopce ve vidlanech (po 1-5), vonné, čtyřčetné, nahnědlé oboupohlavné květy. Krátké tyčinky nasedají, stejně jako semeník, na terč. Černá semena jsou částečně kryta žlutooranžovým míškem a jsou uložena v zaobleně čtyřhranné, načervenalé lysé tobolce. Tobolky jsou okolo 6 mm široké.

 

Možná záměna: Díky svým "bradavicím" se od našeho druhého brslenu (Euonymus europaeus) s hladkými větvičkami, lehce rozezná.

 

Rozšíření: Jedná se o východoevropský druh, jehož areál zasahuje do Malé Asie, na Kavkaz i do jižní Evropy.

 

V České republice se s ním setkáme především na jižní a střední Moravě. Dále na západ je pravděpodobně nepůvodní (v Čechách je pěstován a občas zplaňuje).

 

Ekologie: Roste na slabě zastíněných, i vysychavých a výhřevných stanovištích, na lehčích půdách s neutrálním až vápenatým podložím. Často se s ním setkáme v podrostu světlých teplých lesů (doubravy) nebo na lesostepních stráních.

 

Nanofanerofyt, který kvete od konce dubna do června.

 

Ochrana a ohrožení: Tento druh je uveden v Červeném seznamu jako druh vyžadující pozornost především kvůli tomu, že se s ním na území Čech nesetkáme.

 

Význam: Dříve byl pěstován kvůli obsahu kaučuku v kořenech. V parcích a arboretech se vysazuje jen zřídka.

 

 

euonymus-verrucosa-1 euonymus-verrucosa-2 euonymus-verrucosa-3
euonymus-verrucosa-4