Euclidia glyphica - jetelovka hnědá

8. 8. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Euclidia glyphica (Linnaeus, 1758) – jetelovka hnědá

Čeleď: Noctuidae – můrovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 26–34 mm, délka těla okolo 12 mm. Zbarvení těla je hnědé. Tykadla jsou nitkovitá. Přední křídla jsou hnědá s tmavší variabilní kresbou (někdy méně zřetelnou) a tmavou skvrnou na horním okraji křídla. Zadní křídla jsou tmavě hnědá se žlutavou kresbou, která tvoří proužky. Spodní strana křídel je žlutavá. Nohy jsou hnědé. Housenka je nenápadně hnědozelená se světlými podélnými proužky.

 

Možná záměna: Záměna je u nás možná s jetelovkou menší (Callistege mi), která má však kontrastnější kresbu s bělavými skvrnami.

 

Rozšíření: Palearktický druh, který je široce rozšířen v Evropě, Střední Asii, na Sibiři a v Japonsku.

 

V ČR hojný druh, po celém území od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Jetelovka hnědá obývá různé typy nelesních biotopů, louky (i kulturní a druhově chůdé), pastviny, meze, úhory, jetelová a vojtěšková pole apod. Aktivní je ve dne, zvláště odpoledne, je poměrně plachá a při vyrušení odlétá na krátkou vzdálenost. Létá od konce dubna do konce srpna v jedné až dvou generacích. Housenky od června do října. Živí se zejména různými bobovitými rostlinami (Fabaceae), jako je jetel, vojtěška, vikev, štírovník aj. Přezimuje kukla ve svrchní vrstvě půdy.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2009): Motýli a housenky střední Evropy II. Noční motýli Můrovití, Academia Praha.