Drepanepteryx phalaenoides - rzounek vykrajovaný

23. 8. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Drepanepteryx phalaenoides (Linnaeus, 1758) – rzounek vykrajovaný

Čeleď: Hemerobiidae – denivkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 10–12 mm, rozpětí křídel okolo 30 mm, náš největší zástupce denivek (Hemerobiidae). Tykadla jsou rezavá, nitkovitá, oči tmavě hnědé a lesklé. Zbarvení těla a nohou je rezavě hnědé. Přední křídla jsou široká, rezavě hnědá s hustou nepravidelnou žilnatinou a krátkými chloupky, na spodním okraji nápadně vykrojená (odtud české druhové jméno). Zadní křídla jsou menší, světlejší a bez vykrojení. V klidové pozici jsou křídla střechovitě složená k tělu. Larva je vřetenovitá s nápadnými kusadly, tmavě hnědě zbarvená se světlejší kresbou. Larvy rzounků připomínají larvy zlatooček.

 

Možná záměna: V ČR nezaměnitelný druh. U nás žije ještě vzácný rzounek (Drepanepteryx algida), který je však menší a nemá vykrojené, ale zaoblené přední křídlo.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie, až po Japonsko.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně však po celém území, od nížin do hor, zejména pak ve středních polohách v lesnatých oblastech.

 

Biologie a ekologie: Rzounek vykrajovaný obývá různé listnaté a smíšené lesy a jejich okraje, paseky, křovinaté stráně, břehové porosty potoků, okraje lesních cest, ale i parky a zahrady. Žije na vyšší bylinné vegetaci, keřích a stromech. Aktivní je převážně ve dne. Často odpočívá na listech dřevin. Svým zbarvením a tvarem těla dokonale připomíná uschlý list, při vyrušení ještě dokáže schovat hlavu mezi křídla a je tak maskován před predátory. Není příliš dobrým letcem a létá jen na kratší vzdálenosti. Vajíčka na dlouhé stopce klade samice na spodní stranu listů dřevin. Larvy jsou stejně jako dospělci dravé, žijí na listech keřů a stromů, kde se živí mšicemi a jiným drobným hmyzem. Dospělci létají od června (nejvíce od července do září), někteří však i přezimují.

 

 

Literatura:

 

Jedlička L., Ševčík J. & Vidlička Ľ. (2004): Checklist of Neuroptera of Slovakia and the Czech republic. Biologia, 59/Suppl. 15: 59-67.

 

Wachmann E., Saure C. (2001): Netzflügler, Schlamm- und Kamelhalsfliegen – Beobachtung, Lebensweise. Naturbuch Verlag, Augsburg.