Diaea livens Simon, 1876 – běžník dubový
Čeleď: Thomisidae – běžníkovití
Status: EN
Popis: Délka těla 4–6 mm (hlavohruď 1,5–2 mm). Hlavohruď je u samic světle zelená, bez kresby. U samců někdy s tmavšími pásky za očima. Zadeček je oválný, mírně zploštělý, světle bíložlutý s nevýraznou hnědou kresbou na hřbetní straně, často se dvěma světlejšími skvrnami. Nohy jsou zelené až žlutozelené, u samců s tmavšími klouby a pásky.
Možná záměna: Záměna je možná zejména s hojnějším běžníkem zeleným (Diaea dorsata), který má však tmavěji zbarvené zelené tělo a nohy a na zadečku výrazně kontrastní hnědou skvrnu bez světlejších teček. Podobný je také běžník listový (Ebrechtella tricuspidata). Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu střední a jižní Evropy a ve Střední Asii. Zavlečen byl do Severní Ameriky.
V ČR vzácný druh, rozšířen zejména v teplejších oblastech, nejvíce na jihu Moravy a v jižních a středních Čechách. Vzácně může vystupovat až do středních poloh. V poslední době přibývá nálezů tohoto druhu. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Běžník dubový žije ve světlých listnatých lesích a na jejích osluněných okrajích a pasekách, zvláště v teplomilných doubravách. Také na lesostepích a na solitérních stromech v parcích. Žije v listoví a na větvích stromů a keřů, často vysoko v korunách stromů, ale najít ho můžete i na mladých dubech a spodních větvích. S dospělci se setkáme od dubna do konce června. Zimují mladí jedinci, obvykle pod kůrou stromů, ale také v dutinách stromů.
Ohrožení a ochrana: Tento běžník je zařazen v červeném seznamu jako druh ohrožený (EN), díky své vazbě na přirozené dubové světlé lesy a lesostepi. Ohrožen je zastíněním a ztrátou biotopu. Tento druh potřebuje světlé lesy lesostepního charakteru.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Buchar J. & Thaler K. (1984): Eine zweite Diaea-Art in Mitteleuropa: Diaea pictilis (Araneida, Thomisidae). Věst. čs. Společ. zool.48: 1–8.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!