Deilephila porcellus - lišaj kyprejový

8. 8. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Deilephila porcellus (Linnaeus, 1758) – lišaj kyprejový

Čeleď: Sphingidae – lišajovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 40-62 mm. Délka těla 20-35 mm. Patří mezi naše nejmenší lišaje. Zbarvení těla je růžové s nevýraznými příčnými pruhy na zadečku a žlutavou hlavou. Tykadla jsou bílá. Přední křídla jsou růžové se žlutavým zubatým pruhem. Zadní křídla s tmavou vnitřní částí. Housenka je robustní obvykle šedohnědě zbarvená (v mládí světle zelená) s dvěma páry skvrn připomínající oči a zakrnělým růžkem.

 

Možná záměna: Záměna je u nás možná s lišajem vrbkovým (D.elpenor). Ten je však větší, má méně vykrojené přední křídlo s rovným žlutavým pruhem, žlutavý pruh na zadečku a jiné zbarvení zadních křídel.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa (s výjimkou Skandinávie) a Střední Asie, vzácně i v Mongolsku a Číně.

 

V ČR roztroušeně po celém území, zejména v teplejších oblastech.

 

Biologie a ekologie: Tento lišaj se vyskytuje na různých otevřených biotopech, jako jsou okraje světlých listnatých lesů, břehové porosty řek, vřesoviště, stepi, lesostepi, křovinaté stráně a pastviny. Létá od soumraku do pozdní noci, kdy vyhledává kvetoucí byliny, často přilétá na světlo. Imaga se vyskytují od dubna do září, v ČR mývají dvě generace. Housenka se živí svízeli, vrbovkami, kypreji, vzácně i jinými bylinami. Housenky se vyskytují od června do srpna. Aktivní jsou zejména v noci. Při vyrušení zatáhne hlavu a zvětší přední část těla a zvýrazní tak výstražnou kresbu ok. Přezimuje kukla v zemi.

 

  

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy, Noční motýli I., Academia Praha.