Danosoma fasciata - kovařík

4. 12. 2011 vytvořil Filip Trnka

Danosoma fasciata (Linnaeus, 1758) - kovařík

Syn.: Danosoma fasciatum (Linnaeus, 1758)

Čeleď: Elateridae - kovaříkovití

Status: EN 

 

Popis: Velikost těla 15-19 mm, zbarvení je černohnědé až černé s šupinkami černo-hnědo-žluté barvy. Na štítu a krovkách najdeme světlé skvrny, které jsou tvořeny šupinkami. Příčná klikatá páska se nachází v zadní třetině krovek, může být různě široká. Ostatní skvrny jsou velmi variabilní a můžou různě splývat v souvislý pokryv nebo tvořit pásky. Na zadní straně štítu jsou výrazné rozbíhavé rohy.

 

Rozšíření: Euro-sibiřský druh rozšířený v celé Evropě a velké části Asie (východně až do Japonska).

 

V ČR vzácný druh, který obývá pahorkatiny a hory. Novější nálezy jsou známy především z oblasti Hrubého Jeseníku, Kralického Sněžníku, Beskyd, Šumavy a velmi vzácně v jiných horách v pohraničí (Orlické hory a Broumovsko).

 

Biologie a ekologie: Obývá staré jehličnaté lesy, dospělci jsou často na padlých kmenech, pod kůrou, ale i na nařezaných metrech nebo neodkorněných pařezech. Vývoj karnivorních larev probíhá v trouchnivějícím dřevě smrků (Picea abies) a jedle bělokoré (Abies alba).

 

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je druh veden jako ohrožený (EN). Kovařík D. fasciata byl na území ČR vždy lokálním a vzácný druhem, ohrožen je především těžbou dřeva ve starých smrkových porostech a stejně tak přeměnou těchto porostů na mladé kultury v kterých nenachází vhodné prostředí pro vývoj. Pro ochranu druhu je nutné nezasahovat (nechat samovolnému vývoji) do starých porostů a chránit je jako maloplošná chráněná území.