Cyphocleonus trisulcatus - rýhonosec

16. 4. 2012 vytvořil Filip Trnka

Cyphocleonus trisulcatus (Herbst, 1795) - rýhonosec

Čeleď: Curculionidae - nosatcovití

Status: VU

 

Popis: Délka těla je 9-10,5 mm. zbarvení je černé s šedým chloupkováním. Štít s naznačeným středovým žebírkem a s nevýraznými pruhy. Báze štítu je širší než jeho délka, ve vrcholové části je silně zúžený. Krovky jsou širší než štít, dozadu jsou mírně rozšířené a na konci jsou zaoblené. Na krovkách najdeme četné a nepravidelné světlé skvrnky.

 

Možná záměna: Cyphocleonus trisulcatus na první pohled připomíná rýhonosce pcháčového (Cleonis pigra), s kterým je často zaměňován. C. trisulcatus je menším druhem a od C. pigra se liší středovým žebírkem na nosci. Středové žebírko je u C. trisulcatus rozděleno podélnou brázdou na dvě části přibližně do poloviny nosce, u C. pigra je toto středové žebírko rozděleno po celé délce nosce.

 

Rozšíření: V celé Evropě, vyjma nejsevernějších oblastí. Především ve střední a jižní Evropě, také v jižní Skandinávii. Východně až na Sibiř. Všude je vzácný.

 

V ČR velmi vzácný druh, pouze na střední a jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do srpna na lučních biotopech (vlhkých i suchých), kde žijí monofágně na kopretině bílé (Leucanthemum vulgare). Imaga jsou často ukryta pod přízemními listy živné rostliny, za slunečných dnů vylézají i na květy. Vývoj larev probíhá v kořenovém krčku.

 

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je veden jako zranitelný (VU). Ohrožení spočívá v zarůstání luční biotopů, nejvhodnějším managementem je seč, pastva a narušování drnu.

 

 

Literatura:

 

Böhme J. (2001): Phytophage Käfer und ihre Wirtspflanzen in Mitteleuropa. Ein Kompendium. Bioform, Heroldsberg.

 

Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera, Curculionidae (Tanymecinae, Leptopiinae, Cioninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie, 33: 257–381.

 

Smreczyński S. (1968): Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XIX, Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 98c, Ryjkowce-Curculionidae. Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Hylobiinae. PWN, Warszawa.