Cydalima perspectalis - zavíječ zimostrázový

19. 12. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – zavíječ zimostrázový

Čeleď: Crambidae  – travaříkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Délka těla okolo 15 mm, rozpětí křídel 35–45 mm. Tělo je bílé, s hnědavým koncem zadečku a hlavou. Tykadla jsou u obou pohlaví dlouhá a nitkovitá. Přední křídla jsou trojúhelníkovitá, bílá (s perleťovým leskem) s širokým světle hnědým okrajem, zadní křídla bílá s hnědým lemem. Občas se vyskytují i tmaví jedinci, kteří mají křídla celá hnědá, vždy však s bílou tečkou na předním křídle. Samci jsou menší a mají štíhlejší zadeček. Nohy jsou žlutohnědé. Housenka je žlutozelená s tmavými pruhy a skvrnami na hřbetě, tmavou hlavou a řídkým ochlupením.

 

Možná záměna: V ČR téměř nezaměnitelný druh. Podobný je zavíječ zahradní (Anania hortulata), který má však v bílém poli křídel tmavé skvrny a tělo je žluté. Podobnou kresbu má také skvrnopásník lískový (Lomaspilis marginata), který však nemá souvislý hnědý lem a má jiný tvar křídel.

 

Rozšíření: Původně východoasijský druh (Indie, Čína, Japonsko, Severní a Jižní Korea), který se díky člověku rozšířil do celé Evropy (poprvé zaznamenán v Německu v roce 2006) a Severní Ameriky.

 

V ČR poprvé zaznamenán v roce 2011 v Hnanicích na Znojemsku, v současné době po celém území v okolí lidských sídel, všude tam, kde jsou pěstovány živné rostliny.

 

Biologie a ekologie: Zavíječ zimostrázový se vyskytuje v okolí lidských sídel, v parcích, zahradách, na hřbitovech apod., na místech s živou rostlinou, kterou je v Evropě zejména často pěstovaný okrasný keř zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens). Ve své domovině jsou živnou rostlinou i další druhy čeledi Buxaceae a jiné příbuzné druhy. Dospělci mají noční aktivitu a létají od konce května do září, v podmínkách střední Evropy mají 2–3 generace. Samička klade shluky žlutozelených vajíček, obvykle na spodní stranu listů na větvičky vnitřní části keře a tak často unikají pozornosti, až vzrostlé housenky ožírají i okrajové větvičky. Housenky žijí ve společných hnízdech a zapřádají jednotlivé větvičky, při větším výskytu i celý keř a můžou způsobovat holožír a odumírání celého keře. Kuklí se v řídkém zápředku na živné rostlině. Přezimují vzrostlé housenky zapředené ve vnitřních větvičkách. Při hojném výskytu způsobuje holožíry a odumírání celých porostů zimostrázů, závažný problém představuje zejména pro původní populace zimostrázu v západním Středomoří, kde způsobuje plošné holožíry.

 

 

Literatura:

 

Chytrý M. (2019): Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) – biologie, ekologie a význam. Diplomová práce, Mendelova univerzita v Brně.

 

Hubálek Z. & Grulichová J. (2016): Zavíječ zimostrázový – nový invazní druh v České republice. Živa 1/2016.