Cybaeus angustriarum - stínomil lesní

1. 12. 2011 vytvořil Ondřej Machač

Cybaeus angustriarum L. Koch – stínomil lesní

Čeleď: Cybaeidae – stínomilovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 6–10 mm (hlavohruď 2,8–3,8 mm). Hlavohruď je světle hnědá až hnědočervená, u mladých jedinců světlejší s tmavou skvrnkou uprostřed a tmavými skvrnami po stranách hlavohrudi. Zadeček šedohnědý se čtyřmi charakteristickými světlými skvrnami, někdy doplněn ještě nepravidelnou skvrnou v zadní části zadečku. Nohy jsou šedohnědé, tmavě kroužkované.

 

Možná záměna: V ČR nezaměnitelný druh, je to jediný druh rodu u nás. Na první pohled může připomínat punčoškáře (Coelotes sp.) nebo cedivky (Amaurobiidae).

 

Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, na východ zasahuje až do Střední Asie.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména ve středních a vyšších polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Stínomil lesní, jak už napovídá jeho české jméno, obývá různé zastíněné lesní biotopy, zejména suťové lesy, kamenité rokle, břehy potoků, horské smrčiny a v nižších polohách lužní lesy. Vyhledává vlhčí místa s dostatkem padlého dřeva nebo kamenů. Žije skrytě pod kameny, padlým dřevem, kde si tká řídké plachetkovité sítě. S dospělci se setkáme obvykle od července do září. V letních měsících buduje samice v úkrytu kulovité bělavé kokony. Přezimují mladí jedinci.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.